Драговац – фабрика на отвореном

Када из правца Лебана  идете за Бојник проћи ћете тик поред новоизграђене фабрике на отвореном. Близу првих Драговачких кућа на парцели од  36 ари  Славиша Николић  је ове јесени подигао 24 пластеника и то је у Бојничком крају највећа површина под пластеницима. У пластеницима је тренутно зелена салата посађена тако да стиже за сечу у  интервалима а прва берба је већ продата.

Нашу екипу и Ивицу Јовановића председника Буџетског фонда за развој пољопривреде на парцели  је дочекао  Славиша и са поносом показивао и говорио о свему што је успео да уради, на који начин  и шта планира до краја ове сезоне. Успео је да од неколико мањих парцела направи једну велику и тиме је створио предуслове за један овакав подухват. Славиша је овим не само пионир у  производњи у заштићеном простору већ је на самом старту и највећи по површини под пластеницима.

Већ неколико година се бави интензивно пољопривредом. Гајио је прво купине а затим јагоде. Ослањајући се на стечено искуство и знање одлучио је да подигне пластенике и да крене у пројекат производње поврћа у заштићеном простору.  Његове пластенике носе дрвени стубови и метални арњеви од  8 метара а размак стубова је 1,80м  да би одолели и зимским падавинама, снегу. Пластеници су без додатног грејања и у њих је  прво посадио зелену салату. Задовољан је зарадом од прве бербе, посекао је и продао 25000 комада салате, за десетак дана стиже и салата за другу бербу још 20000 хиљада а уговорена је продаја 10000 комада. За салату су да би производња била јефтинија сами произвели расад из семена.

Подизање пластеника заједно са улагањима у  производњу зелене салате као првог поврћа кошта овог вредног пољопривредника 50000-60000 динара или око 400 евра по једном пластенику. Са сумом новца која му је била на располагању подигао је ова 24 пластеника  на 36 ари а да је подизао професионалне пластеника покрио би само 10 ари. Како Славиша каже лакше је радити под професионалним пластеницима али и у овима се добијају квалитетни и здрави плодови, може да уђе својим трактором и фрезом да обради земљу а кад се улагања врате постављаће скупе али комфорније за рад, професионалне пластенике.

 

Славиша наглашава да је битан квалитет производа јер више нико неће лошу робу као и да не брине о пласману производа и да је до сада продао све што је произвео. Продају планира пиљарама, маркетима и на кванташкој пијаци. Цена једне кутије, 18 комада, салате у тренутку прве продаје је била 450-500 динара и са том ценом покрива трошкове и у плусу је, како каже.

 

Било би лакше када би још неко гајио поврће у заштићеном  јер би онда у понуди биле веће количине и откупљивачи би долазили овде а овако сам робу превози својим комбијем до места продаје.

Овим су направљени први кораци. Кад посече салату посадиће у пластенике неко друго поврће које не тражи догревање пластеника као што су млади лук, купус и кромпир а користиће и агро текстил за заштиту. Поред пластеника је већ припремљена парцела са постављеном фолијом за сађење купуса на отвореном а ту је и парцела са већ посађеним јагодама које ће ускоро добити своје пластенике а у марту, априлу очекују пун род од 10-12 тона . Славиша је и овде пионир јер још само један произвођач гаји јагоде под пластеником. Посадио је конзумне сорте алба и клери које су како каже , крупне, једнаке, доброг укуса и мириса да пожелиш да их купиш. За разлику од зенге коју морате одмах да прерадите алба и клери могу да сачекају и 3-4 дана до продаје.

За подизање ових пластеника  Славиша Николић је имао подршку своје породице али и подршку локалне самоуправе и буџетског фонда за развој пољопривреде општине Бојник.

О субвенцијама које пољопривредници добијају за унапређење свог газдинства говорио је Ивица Јовановић, председник буџетског фонда за развој пољопривреде општине Бојник. Нагласио је да Славиша ове године почиње са производњом испод пластеника али и да има највећу површину под пластеницима у целој општини. Остали пољопривредници имају од 2-6 пластеника до 10 ари површине. Поред тога Ивица Јовановић је говорио и о предностима производње у заштићеном простору. За пластенике је ове године конкурисало поред Славише још 6 газдинстава. Ивица истиче да је општина Бојник препознала пољопривреду као привредну грану којој трба помоћи због повећања цена репроматеријала за 50%-100% па ће због тога општина Бојник наставити да помаже пољопривредне произвођаче са своје територије.

 
 


“ Чланак је урађен у оквиру пројекта “ ФАБРИКЕ НА ОТВОРЕНОМ “ , који суфинансира општина Бојник, а реализује Радан Пуста Река портал. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“

Подели ово са пријатељима: