Dragovac – fabrika na otvorenom

Kada iz pravca Lebana  idete za Bojnik proći ćete tik pored novoizgrađene fabrike na otvorenom. Blizu prvih Dragovačkih kuća na parceli od  36 ari  Slaviša Nikolić  je ove jeseni podigao 24 plastenika i to je u Bojničkom kraju najveća površina pod plastenicima. U plastenicima je trenutno zelena salata posađena tako da stiže za seču u  intervalima a prva berba je već prodata.

Našu ekipu i Ivicu Jovanovića predsednika Budžetskog fonda za razvoj poljoprivrede na parceli  je dočekao  Slaviša i sa ponosom pokazivao i govorio o svemu što je uspeo da uradi, na koji način  i šta planira do kraja ove sezone. Uspeo je da od nekoliko manjih parcela napravi jednu veliku i time je stvorio preduslove za jedan ovakav poduhvat. Slaviša je ovim ne samo pionir u  proizvodnji u zaštićenom prostoru već je na samom startu i najveći po površini pod plastenicima.

Već nekoliko godina se bavi intenzivno poljoprivredom. Gajio je prvo kupine a zatim jagode. Oslanjajući se na stečeno iskustvo i znanje odlučio je da podigne plastenike i da krene u projekat proizvodnje povrća u zaštićenom prostoru.  Njegove plastenike nose drveni stubovi i metalni arnjevi od  8 metara a razmak stubova je 1,80m  da bi odoleli i zimskim padavinama, snegu. Plastenici su bez dodatnog grejanja i u njih je  prvo posadio zelenu salatu. Zadovoljan je zaradom od prve berbe, posekao je i prodao 25000 komada salate, za desetak dana stiže i salata za drugu berbu još 20000 hiljada a ugovorena je prodaja 10000 komada. Za salatu su da bi proizvodnja bila jeftinija sami proizveli rasad iz semena.

Podizanje plastenika zajedno sa ulaganjima u  proizvodnju zelene salate kao prvog povrća košta ovog vrednog poljoprivrednika 50000-60000 dinara ili oko 400 evra po jednom plasteniku. Sa sumom novca koja mu je bila na raspolaganju podigao je ova 24 plastenika  na 36 ari a da je podizao profesionalne plastenika pokrio bi samo 10 ari. Kako Slaviša kaže lakše je raditi pod profesionalnim plastenicima ali i u ovima se dobijaju kvalitetni i zdravi plodovi, može da uđe svojim traktorom i frezom da obradi zemlju a kad se ulaganja vrate postavljaće skupe ali komfornije za rad, profesionalne plastenike.

 

Slaviša naglašava da je bitan kvalitet proizvoda jer više niko neće lošu robu kao i da ne brine o plasmanu proizvoda i da je do sada prodao sve što je proizveo. Prodaju planira piljarama, marketima i na kvantaškoj pijaci. Cena jedne kutije, 18 komada, salate u trenutku prve prodaje je bila 450-500 dinara i sa tom cenom pokriva troškove i u plusu je, kako kaže.

 

Bilo bi lakše kada bi još neko gajio povrće u zaštićenom  jer bi onda u ponudi bile veće količine i otkupljivači bi dolazili ovde a ovako sam robu prevozi svojim kombijem do mesta prodaje.

Ovim su napravljeni prvi koraci. Kad poseče salatu posadiće u plastenike neko drugo povrće koje ne traži dogrevanje plastenika kao što su mladi luk, kupus i krompir a koristiće i agro tekstil za zaštitu. Pored plastenika je već pripremljena parcela sa postavljenom folijom za sađenje kupusa na otvorenom a tu je i parcela sa već posađenim jagodama koje će uskoro dobiti svoje plastenike a u martu, aprilu očekuju pun rod od 10-12 tona . Slaviša je i ovde pionir jer još samo jedan proizvođač gaji jagode pod plastenikom. Posadio je konzumne sorte alba i kleri koje su kako kaže , krupne, jednake, dobrog ukusa i mirisa da poželiš da ih kupiš. Za razliku od zenge koju morate odmah da preradite alba i kleri mogu da sačekaju i 3-4 dana do prodaje.

Za podizanje ovih plastenika  Slaviša Nikolić je imao podršku svoje porodice ali i podršku lokalne samouprave i budžetskog fonda za razvoj poljoprivrede opštine Bojnik.

O subvencijama koje poljoprivrednici dobijaju za unapređenje svog gazdinstva govorio je Ivica Jovanović, predsednik budžetskog fonda za razvoj poljoprivrede opštine Bojnik. Naglasio je da Slaviša ove godine počinje sa proizvodnjom ispod plastenika ali i da ima najveću površinu pod plastenicima u celoj opštini. Ostali poljoprivrednici imaju od 2-6 plastenika do 10 ari površine. Pored toga Ivica Jovanović je govorio i o prednostima proizvodnje u zaštićenom prostoru. Za plastenike je ove godine konkurisalo pored Slaviše još 6 gazdinstava. Ivica ističe da je opština Bojnik prepoznala poljoprivredu kao privrednu granu kojoj trba pomoći zbog povećanja cena repromaterijala za 50%-100% pa će zbog toga opština Bojnik nastaviti da pomaže poljoprivredne proizvođače sa svoje teritorije.

 
 


“ Članak je urađen u okviru projekta “ FABRIKE NA OTVORENOM “ , koji sufinansira opština Bojnik, a realizuje Radan Pusta Reka portal. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Podeli ovo sa prijateljima: