Спорт за лепши живот у Бојнику

Спортски савез oпштине Бојник је кровно удружење спортских клубова и друштва у општини Бојник али и карика која их повезује са локалном самоуправом. Постоји две године а на његовом челу је наш данашњи саговорник, Дејан Арсић, Председник Спортског савеза општине Бојник. Разговарали смо о раду спортског савеза и доприносу бољим условима за бављење спортом у Бојнику као важном делу живота деце,младих и свих других који живе у општини Бојник, воле спорт и њиме се баве.

Са спортом се упознаје у најранијем детињству и кроз основну школу па зато Спортски савез у сарадњи са школама настоји да се поправе услови за бављење школским спортом како на часовима физичког васпитања тако и кроз спортске секције. Бављење спортом у овом животном добу је важно за правилан раст и развој деце али и развија такмичарски дух. Како Дејан Арсић каже има  добру сарадњу са школама и наставницима и помагали су да се школе опреме спортском опремом и реквизитима који су им недостајали, учествовали су у организацији Школског кроса, Светосавског турнира, обезбеђивали медаље и похвале, школским тимовима обезбедили дресове за такмичења, пре пар месеци истуреном одељењу у Придворици су обезбедили кош,лопте и мале голове…

 

Добро сарађују и са Спортским клубовима и школама спорта и заједнички организују турнире и сличне активност. Добра је и сарадња са клубовима младих по сеоским месним заједницама, клуб младих у Кацабаћу је добио столове за стони тенис, у сарадњи са клубом из Лапотинца су поправили ограду на локалном спортском терену а имају добру сарадњу и са клубом из Доњег Коњувца. Међусобно се допуњавају и уз подршку локалне самоуправе стварају једну здраву средину за децу, младе, све који воле спорт и желе  да се баве спортом и друже крај терена. Да се забаве мештани Бојника и села у којима постоје терени за мале спортове организује се „Летња лига“, такмичење у малом фудбалу која окупи велики број учесника и гледалаца од најмлађих до најстаријих а игра се сели из кола у коло у друго село.

Спортска хала у Бојнику је скоро завршена и прави је понос Бојничана, ту тренирају кошаркаши, одбојкашице и фудбалери кадети, стонотенисери, каратисти, боксери… Зграда фудбалског клуба „Пуста  Река“ је реновирана, поправљена ограда, пич терен је као нов, постављено осветзљење па сада може да се тај спортски комплекс користи и увече. Спопртска хала и овај комплекс постају поново  стециште младих Бојника. Може да се бира између теретане на отвореном и оне у хали, кошарке, фудбала,каратеа,одбојке… Услови за бављење спортом су одлични а то потврђују и похвале гостујућих екипа али и резултати Бојничких клубова јер су у 2020. години 3 клуба прешла у виши ранг такмичења.

Питали смо Дејана Арсића колико Спортски савез и добри услови за бављење спортом могу да допринесу да млади одлуче да остану да живе у Бојнику и добили искрен одговор неког ко добро познаје ту ситуацију и каже да би млади остали да живе у Бојнику неопходна су радна места за њих да би обезбедили своје породице и имали од чега да живе, али у Бојнику имају услове за бављење спортом чак и боље него у великим градовима. Млади са којима је стално у контакту због природе свог посла много очекују од  отварања Агро-индустријске зоне у Косанчићу и надају се радним местима што би им омогућило да остану да живе у Бојнику.

Дејан Арсић је млађи човек, има породицу, супругу и двоје деце предшколског узраста, па смо га питали да нам из те перспективе каже како је живети у Бојнику али и да ли је некада пожелео да оде. Одговорио нам је да је било таквих тренутака али да је задовољан што није отишао.Бојник је каже добро место да деца у њему расту, ако дете оде на тренинг у халу не мора да брине  како ће стићи, да му се нешто не деси у путу… Ако у породици има бар једна плата не постоји цена да оде   да живи у великом граду. Овде се не чека на место у вртићу и као и све има своје лоше али и добре стране.

 

Бојник је пољопривредни крај па смо га питали може ли се живети само од пољопривреде. Из искуства  људи у својој околини каже да може само ако је посед већи, ако је посед мали и парцеле уситњене само се преживљава уз то мали произвођаћи имају много проблема па би било лакше ако би држава стала уз њих и рецимо помогла да откупна цена буде гарантована и да сељак зна за шта ради, јер ко би се бавио рецимо гајењем вишње ако је откупна цена тако  ниска да не може ни да их обере. То је управо најпотребније у девастираним подручјима попут Бојника који је у претходних пар деценија имао изражену економску миграцију и као последицу тога смањење броја становника. Субвенције у пољопривреди су добре пре свега оне за младе пољопривреднике где не морате да платите опрему па да вам се средства врате већ обезбеђујете само део средстава од укупне вредности опреме. Неколико година је био већник па је добро упознат са субвенцијама за пољопривреду које дају општина и држава, та су средства значајна и општина максимално подржава пољопривреднике али је камен спотицања откупна цена. Наглашава да се проблем економске миграције може решити само отварањем нових радних места, јер млади парови тек кад бар један у кући ради размишљају о проширењу породице и да би млади парови у оваквим девастираним срединама требали да имају подршку државе да остану ту да живе, и не одлазе у већ пренасељене градове.

 


“ Чланак је урађен у оквиру пројекта “ ДА НАШИ БУДУ СА НАМА “ , који суфинансира општина Бојник, а реализује Радан Пуста Река портал. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“

Подели ово са пријатељима: