СИЛАЖА ЗА ИСХРАНУ ОРАНСКИХ ОВАЦА

Силажа је квалитетна храна за краве, овце и друге преживаре. Кад имате силажу на фарми као да имате уштеђевину у банци а кад овце нахраните силажом на фарми завлада тишина. Стока је дуго сита, мирује и прежива, речи су једног фармера са вишегодишњим искуством у припреми и коришћењу силаже као сточне хране.

О свом искуству у исхрани оваца силажом, припреми силаже, најчешћим грешкама у припреми, али и на шта треба обратити пажњу да би добро припремили силажу разговарамо са Звонком Коцићем, власником фарме оваца у селу Оране код Бојника. Замолили смо га да нам прикаже свој начин рада.

У припреми силаже има велико искуство јер то ради већ целу деценију. Учио је од колега и трудио се да нешто сазна од свих код којих би видео добру силажу. Први пут му је у припреми силаже помогао пријатељ, врхунски произвођач бикова из околине Ћуприје. Дошао је са својом машином, сило комбајном, и ту на фарми припремио силажу објашњавајући сваки корак припреме и складиштења на фолији на дворишту, без копања јама и без сило тренчева.

Сило маса, млевени кукуруз, се доноси са њиве, растура и гази трактором, ако је могуће и уздуж и попреко. Ако није могуће газити попреко ивице сило масе се враћају на средину да их трактор гази и силажа се зачешљава. Тако се понавља слој по слој, приколица, по приколица, док се не скине цела парцела. Када се заврши са доношењем кукурузне сило масе фолије се враћају, прихвате доњи делови најлона траком и залепи и спакује. Преко тога се поставља поклопац од танке подфолије и дебеле фолије која је са доње стране тамно зелена а са горње бела. Битно је при том пазити да не остану мехурови ваздуха већ да се силажа практично вакумира као и да се преко фолије поставе тегови , старе гуме или вреће са песком и то у облику прстенова.

 

 Савете око припреме силаже Звонко је добијао и од Боре Динића, доктора наука пореклом из ових крајева запосленог на институту за крмно биље у Крушевцу, од  ког је научио када се и зашто баца со на силажу а када то није потребно као и када се и зашто додају инакуланти и чему служе.

У пратећем видеу  овај искусни пољопривредник даје практичне савете како на пример знати да ли је потребно силажи додати воду по томе колико се брзо враћа угажена маса али и да је тада обавезно додавање соли. Наглашава и да је битно да силажа буде ситно самлевена јер стока поједе ситно а остави крупне парчиће и имате растур.

 

Добро спакована , угажена и затворена силажа, неотварана 4-5 недеља може дуго да траје да се не квари. Како Звонко наводи, дешавало се да људи нађу у добром стању силажу и после 6-7 година. Силажа је по његовом мишљењу захвална за исхрану стоке јер је веома издашна. Када своје овце нахрани силажом на фарми су мир и тишина као да стоке нема, овце спавају и мирују.

На сличан начин, вакумирањем бала, може се припремити и сенажа.  Ситуација када је треба припремати је на пример када је ливада покошена а  нема времена да се сено потпуно осуши, за сенажу треба само 30% и већ је спремна за паковање и складиштење а њива слободна за други откос или усев. Звонко Коцић наводи пример ако имате детелину, овас , било шта што сте планирали да косите а не можете да направите нормалну балу правите сенажу. Један дан се коси, други скупља а трећи балира и бежите од кише. Посао урадите за 3 дана уместо за 7,8 или 10 дана и уз то сте припремили  храну екстра квалитета. Предност је и то што је за балирање потребно мање машина и људи него за припрему силаже. Једна од његових препорука је и јесења сетва због промене климе, тако сте по његовом мишљењу сигурни да ћете следеће године бар нешто имати али и да се мора пажљиво бирати хибрид који ће се сејати. Истиче своје добро искуство са хибридима Земун поље јер како каже није свеу томе да кукуруз буде висок три метра већ је битан и састав биљке, на пример кукуруз Земун поље 735 је кад се скува слађи од кукуруза шећерца. Истиче и Микадо КВС који има поред осталих и предност да када се започне парцела остану листови зелени не пожуте као већина других хибрида.

У свакој проиузводњи па и сточарству веома је битно смањити губитке и скратити процес производње. Припремом силаже добија се храна изузетно виског квалитета за краће време а може се дуго чувати без кварења. Стока воли да је једе и ако је уз то ситно самлевена не остају крупни комади већ стока све поједе и нема растурања а на истој њиви може се посејати још један усев у истој сезони.

 
 


“ Чланак је урађен у оквиру пројекта “ ФАБРИКЕ НА ОТВОРЕНОМ “ , који суфинансира општина Бојник, а реализује Радан Пуста Река портал. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“

Подели ово са пријатељима: