Пуста Река у сезони киша

У току је уређење корита Пусте Реке од моста  у Стубли  узводно до моста у Кацабаћу. Радове изводе Србијаводе у чију надлежност спада управљање водотоцима од регионалног и републичког значаја у које спада и Пуста Река.

Ова година је карактеристична по изузетно великој количини падавина, кише, у целој Србији па и у сливу Пусте Реке. Брестовачко језеро је пуно и вишак воде одлази преливним каналом већ данима.

 

Поплављене су оранице и воћњаци у атару села Стубла, по процени мештана површина од око 400 хектара. Под водом су најплодније оранице у сеоском атару, њиве и воћњаци поред реке где је могуће заливање и уз то недалеко од асавалтног пута. Овде су проблеми највећи али ипак са више страна стижу обавештења да је негде вода однела пут, негде није очишћен јарак, у Горњем Брестовцу је река однела мост на путу ка цркви…

Свакоме је његова мука највећа али овог пута поплаве нису тако обимне ни штета велика као пре две године када су највише страдала села Придворица, Ђинђуша и Лапотинце.

Очишћена су корита потока, притока Пусте Реке, који су се тада излили и бујицу воде донели у Пусту Реку. Неки од њих су поток Ђак у Придворици, Шаулићев поток, Каменичка река… Радови су очигледно добро урађени јер овог пута на тим местима није било изливања и поплава. Није било проблема ни на другим местима где су уређивани потоци и јаруге, јарак код аеродрома, мост у махали Кајласи, о којима брине локална самоуправа.

На ублажавању бујичног карактера Пусте Реке и њених притока радило се и раније. Изграђен је канал и промењен ток Пусте Реке од Ђинђуше до Кацабаћа. Изграђена је брана у атарима села Горњи Брестовац, Магаш и Бублица. Језеро ове године није успело да прими сву воду која стиже са планине, пуно је и сва вода која сада стиже са планине иде кроз преливни канал у реку, језеро трернутно неможе да ублажи бујични карактер реке.

На већини притока Пусте Реке и на самој Пустој Реци узводно од језера изграђене су такозване проточне бране, муљне препреке, чија је функција да задрже муљ и све оно што бујица носи а воду пропуштају кроз циљано направљене отворе и наравно преко саме бране када је пуна. Поред тога што задрже муљ уједно су и прва препрека свакој бујици после веће кише или топљења снега. Колико су ефикасне, колико би ублажиле бујични талас, да ли би било мање поплава, однетих привремених мостова, преплављених путева су права питања за неког много стручнијег.

У претходних годину дана били смо у прилици лично да видимо и снимимо неке од тих брана, неке фотографије и снимке су нам послали пријатељи са Радана. Сасвим је очигледно да су те бране пуне муља до врха и да такве немају основну функцију због које су изграђене. Очигледно није довољно изградити их треба очисти муљ када се накупи.

Слив Пусте Реке се распростире на територији више општина и два округа, Јабланичког и Топличког, и општина Куршумлија, Прокупље, Бојник и Дољевац. Ко брине о ком делу тока Пусте Реке и о којој притоци тешко је и набројати али је сасвим очигледно да морају да сарађују да би бујична ћуд Пусте Реке била обуздана, оранице и куће у равничарском подручју безбедни а Пуста Река пуста само именом.

Подели ово са пријатељима: