Фарма оваца Коцић у селу Оране

Посетили смо Коцић Звонимира на породичној  фарми оваца „Коцић“ у селу Оране.  Село се налази на најнижим обронцима Радан планине и овде на фарми гаје овце расе Ile De France, Merino овце. Фарма се налази на породичном имању на коме Коцићи живе већ неколико генерација и од када памти гајили су животиње.

Звонко се определио за овчарство и тиме  је почео да се бави 2008. године са неких 100-тинак домаћих оваца. Докупљивао је овце и дошао до 200 оваца. Указала му се прилика 2014-2015 године да са неколико колега овчара из целе земље преко удружења оде у Француску у обилазак најуспешнијих фарми оваца. Поред прилике да виде како се тамо ради омогућили су им и да бирају грла која желе да купе.

 

Увезао је из Француске неколико грла и од тада селекцијом тежи да у свом стаду има што чистију Ile De France расу. Изабрао је да гаји овце Ile De France због њихових карактеристика, имају добар радман меса, како то стручњаци кажу, и месо је одличног квалитета. Овца је средњег раста, широких леђа  и  бокова, ситних костију, тако да даје доста меса. Добра је мајка и овде где лепо брину о њој често близни или се јагњи 2 пута годишње.

Сељак воли да види око чега се трудио, да грло буде лепо, без обзира да ли је то крава, бик или овца, да зна шта је и зашто радио, каже наш домаћин. Ове овце захваљујући доброј генетици, гајене као и све друге, постижу одличне резултате и зато се лако продају, било за приплод било за конзум.  Јагњад  достигну тежину  од 30-40 кг за 3-4 месеца а за годину дана уз добро храну могу да пређу 100кг.

Сваке године издвајају најбоље примерке да обнове своје стадо или продају као расплодна грла другим одгајивачима а остало иде за конзум. Пажња се посвећује свим групама оваца али истиче да на то какво ће јагње бити највише утичу гени оца  па зато селекцији младих овнића  посвећују посебну пажњу. Жеља му је да фарма Коцић постане мини приплодни центар овог дела Србије па је главни производ ове фарме јагње за приплод и комплетан труд  је управо усмерен на што бољи квалитет. Води се много рачуна о генетици, свакој овци знају и оца и мајку. Да не би дошло до преклапања у истј крвној линији  своје овниће продаје а набавља од колега са којима је пре неколико година увезао и води рачуна о пореклу и крвној линији због укрштања.  Уз велику љубав и бригу и квалитетну исхрану  добијају све лепше примерке на којима им могу позавидети, како каже, и сами Французи.

Показали су нам младог овнића, 7-9 месеци, и на том примеру нас упознали са главним карактеристикама ове расе. Овај овнић је намењен продаји и то одгајивачима. У групи поред њега су прве ћерке оваца увезених из Француске и изабраних за прошлогодишњи Сајам. Ту је и већ продат овнић који одлази у Рејковац у Јагодини. Како Коцић каже један је од тренутно најлепших примерака своје расе у Србији. Њихови очеви и мајке су увежени из Француске  и то је чиста Ile De France раса још увек не помешаних гена са нашим овцама.

Док смо ми обилазили фарму једна се овца ојагњила имали смо прилику да снимимо како јагње први пут сиса. На овој фарми добро пазе и ако треба припомогну јагњету флашицом топлог првог млека друге овце, али овом малишану није требала никаква помоћ. Нешто даље су боксови у којима су овце-мајке са својим јагњићима, после одређеног периода овцу са њеним јагњетом пребаце у већи ограђени простор  где су друге мајке са својим јагањцима. Овде јагањци имају друштво и простор за игру што доприноси њиховом правилном развоју. Право је уживање гледати их како час сисају а час скакућу и трче са једног на други крај ограде.

Свака група захтева другачију пажњу и има другачији режим исхрану . Овако бројно стадо, око 300 оваца а у сезони са јагњићима и до 500, тражи и велику количину хране коју треба обезбедити за зиму. Ова раса оваца је вредна за пашу али док су јагњад са њима остају на фарми као и зими, па зато власници обрађују скоро 30 хектара земље да би за њих произвели храну. Ту су огромне количине бала сена, детелине, мешавине са грашком али зима се несме зазимити без силаже коју сами праве под специјалном фолијом а ове су године набавили и трактор и машину за вакумирање бала да их лоше време неби могло спречити да припреме довољно хране за зиму.

Погледајте пажљиво снимљени видео прилог, без обзира што је дуг, зато што можете видети како се ради на овој фарми, како су решили неке проблеме, са којим се проблемима сусрећу и на који начин их решавају.  Поред тога што ће те задовољити своју радозналост и уживати у снимљеним сценама сазнаћете, на пример, са којим се све перипетијама сретне онај ко покуша да увезе грло у земљу али и да се овце и мачке одлично слажу. Ако Вам је овај прилог занимљив очекујте још један о животу и раду на овој фарми.

Подели ово са пријатељима: