Велико тровање пчела у Бојнику

Пчелари ПУ“Бојник“ су, у име свих пчелара, чије су кошнице стациониране у околини Бојника, послали апел воћарима. Запрашујте воћњаке у време кад су пчеле у кошници и тиме чувајте пчеле. Пчелари ће тако имати мед, а Ви воћари ћете имати и до 70% већи принос.

Пчелари, чији се пчелињаци налазе у околини Бојника,  имају велики проблем. Пчелиња друштва су практично преполовљена због тровања пчела.  Пчеле масовно страдају због запрашивања воћњака отровима али и третирања фунгицидима и прехраном запрашивањем. Овај се проблем јавља сваке године, али како је рекао један од пчелара са великим губитком на свом пчелињаку, ове године је кулминирао.

Воћари су најпре прскали шљиве, сада прскају вишње, а следиће третирање малине, купине и јагоде. Придружиће им се одгајивачи кромпира и другог поврћа. Отрови убијају пчеле, а остала средства, којима се запрашује биље, пчелама мењају мирис па их стражарице не препознају и као странце убију и избаце из кошнице. На овај или онај начин пчеле страдају. Због тога је веома битно да пчелари и воћари сарађују. Воћари треба да запрашују у касним поподневним  и вечерњим сатима, када је већина пчела у кошници или да најаве ког дана ће и од колико до колико сати запрашивати  да би пчелари могли да затворе или преселе кошнице.

Овај период године је врло битан за развој пчелиње заједнице па је лако нарушити природну равнотежу и нанети врло велику штету. Свака радилица, која излеће из кошнице, доноси храну за једну до три ларве из којих ће се излећи следећа генерација пчела. Управо те пчеле треба да прикупе багремов мед. Багремова паша је, на нашем подручју, најбогатија па је зато најбитније да пчеле буду у топ стању управо за багремову пашу.

Ову ситуацију додатно отежава забрана кретања за старије од 65/70 година, због пандемије корона-ковид19 вируса. Међу пчеларима има већи број управо у том животном добу, кадА на то додамо и оне пчеларе који живе и стотинак километара удаљени од својих пчелињака долазимо до, поприлично, великог броја пчелара који не могу, због ванредног стања и забране кретања, да брину о својим пчелама. Један од најстаријих и најискуснијих пчелара  који се, поред пчела, бави и воћарством саветује да је запрашивање после 18 часова  вишеструко кориснијеи због тога што је мање испаравање па биљка боље упије средство  којим се третира, а и већина пчела је већ у кошницама па мањи број пчела страда.

Подели ово са пријатељима: