Расписан конкурс за бесплатне куће на селу

На Видовдан је расписан конкурс за бесповратна средства за куповину куће са окућницом на селу. Максимални износ који може да се добије за једну кућу је 1.200.000 динара а укупан износ опредељених средстава за овај пројекат је  500 милиона дииинара. У околини Куршумлије кућа може да се нађе већ за 1000 евра, у мало настањенијим подручјима цене се крећу око 4000-5000 евра па се процењује да ће  700-800 кућа бити купљено по овом конкурсу.

Кућу могу да добију држављани Србије  до 45 година старости који немају кућу или стан у Србији и нису продали у задњих 5 година. Кућа мора да има решено власничко питање а у селу да ради  нека од установа школа , амбуланта, пошта… До куће мора да постоји пут али и да су уведени струја и вода, да има канализација или септичка јама. Према статистичким подацима има око 150000 напуштених, празних кућа познатог власника и још 50000 са нерешеним власничким статусом.

Пројекат поделе празних кућа води новоосновано министарство за бригу о селу са циљем да се млађи људи задрже или врате у свој завичај кроз овакве акције али и побољшање услова за живот и рад на селу.

Програм доделе бесповратних средстава брачним паровима за куповину сеоских кућа са окућницом има за циљ да мотивише младе да остану, а неке да дођу и живе у селима Србије. Куће са окућницом до 30 ари, посебно ће бити  понуђене у рубним, пограничним и брдско-планинским селима која, према речима министра Кркобабић представљају „демографске црне тачке“ Србије .  Циљ тих програма је да млади имају могућност избора како би могли да се определе да своју будућност виде и граде на селу.

Циљ  је да се села која су геостратешки и безбедносно веома значајна за Републику Србију,а то су гранична подручја са великим исељавањем и са малим бројем  младих брачних парова  населе младим људима а они који су ту задрже и тиме селима врати живот.

У Српским селима у истој кући на једном пољопривредном газдинству често живи и три генерације заједно. Млади би да се осамостале  али не могу па је ово њихова шанса да имају свој дом  и користећи и остале субвенције за младе пољоривреднике створе и своје газдинство или наставе да раде на породичном газдинству. За куће на селу заинтересовни су и  стручњаци који су послом везани за село као што су ветеринари, агрономи, лекари, учитељи… и они који свој посао могу да раде од куће што је чест случај у ИТ струци. Предност у добијању средстава за куповину сеоских кућа имаће породице са више деце.

 Ко се одлучи на овај корак мораће да сарађује са локалнм самоуправо око прикупљања докумената и процене вредности куће према којој се и добијају средства али и да прихвати услов да у кући живи, да је не издаје, наредних 10 година не отуђи , наредних 5 година не оптерети хипотеком …

Ово је лепа шанса за све оне који воле село и желе да у њему нађу свој дом а из министарства за бригу о селу поручују да  ће радити на побољшању квалите живота на селу, кроз боље путеве, водовод, канализацију, бољи интернет али и школу, амбуланту… Желе да младе људе врате на село и то пре свега у пограничним и брдскопланинским крајевима. Радиће се , по речима Кркобабића , на програмима да се младим стручњацима обезбеди запослење и двоструко већа плата него у граду али наглашава и да је неопходно по принципу позитивне дискриминације  умањити или укинути поједине порезе, доприносе и таксе.

 

Подели ово са пријатељима: