проф.РАДМИЛА ТОНКОВИЋ У МЕДВЕЂИ

У културном центру у Медвеђи је промовисана књига Небеске хероине света аутора проф Радмиле Тонковић. Радмила Тонковић је Српска хероина небеских висина, дипломата у Русији, члан академије наука, научник, филолог,филозоф, професор, преводилац,писац,новинар, дипломата и више од свега авијатичар.

Написала је монографију „Небеске хероине света“ о женама плотима, авијатичарима и космонаутима. До сада је књигу промовисала у 15 земаља света а сада обилази југ Србије, упознаје људе и промовше своје дело. Међународна ваздухопловна федерација у Женеви је „Небеске херојине света“ прогласила енциклопедијом посвећеном женама у авијацији, у Русији је проглашена уџбеником за све ваздухопловне академије које школују инжињере и пилоте а један примерак се налази у Конгресној библиотеци у Вашингтону.

Са проф. Радмилом Тонковић смо разговарали о њеним утисцима о местима и људима на југу Србије које је упознала промовишући своје дело. Топлином дочека и људима из ових крајева је одушевљена и каже да о њима треба писати.

Овом смо приликом разговарали и са Небојшом Арсићем, Председником општине Медвеђа, који је присуствовао промоцији, и он каже да је презентација књиге уствари била прави час историје и пре свега патриотизма. Госпођу Тонковић је са задовољством упознао са лепотама горње Јабланице Медвеђе и Сијаринске бање уверен да ће их надаље промовисати.

Проф. Радмила Тонковић је пре пар месеци имала промоцију своје монографије „Небеске хероине света“ у Лебану и Власотинцу. Том приликом смо госпођу Тонковић срели на Радан планини и водили дуг и занимљив разговор.

 

На Радану – разговор о Небеским хероинама света

 

На Радан планини смо се сусрели са једном изузетном женом пилотом, Српском хероином небесих висина, већ 16 година дипломатом у Русији, чланом  академије наука, једном од најобразованијих Српкиња. Проф Радмила Тонковић је научник, академик, филолог, философ, професор, преводилац, писац, новинар, дипломата и више од свега авијатичар . Прва је и једина жена са наших простора носилац почасног Златног летачког знака пилота РВ и ПВО Војске Србије и једина жена добитник почасног парадног официрског ваздухопловног бодежа.

 Написала је монографију  „Небеске хероине света“ о женама, пилотима, авијатичарима, космонаутима. До сада су „Небеске хероине света“  промовисане  у 15 држава света. Промоцији књиге  у Москви присуствовао је Шојгу, Министар одбране Руске федерације. На крају промоције инсистирао је да књигу купи а да је на поклон добије неки заљубљеник у авијацију ко себи то не може да приушти.

Проф Радмилу Тонковић је живот водио кроз Србију и свет а сада је по први пут довео на југ Србије где је промовисала своје животно дело монографију  „Небеске хероине света“. Каже да је срећна због доласка, да је упознала дивне, гостопримљиве људе и да се радује поновном доласку почетком Септембра.

Књига је најпре издата у Русији, на Руском језику, пре кратког времена је издата и на Српском језику а у току је превод на Енглески језик. Монографију “ Небеске хероине света“ је Међународна ваздухопловна федерација у Женеви прогласила јединственом енциклопедијом посвећеном женама у авијацији кроз историју. У Русији је проглашена уџбеником  за све ваздухопловне академије где се школују инжињери и пилоти а један примерак се налази и у Конгресној библиотеци у Вашингтону као најбоље остварење у 2019.години.

Са проф Радмилом Тонковић смо дуго разговарали о њеном професионалном животу, о целој деценији рада на прикупљању материјала и писању ове књиге, о истакнутим женама пилотима и космонаутима које су померале границе свог времена, о положају жена у авијацији у свету и код нас, о знаменитим људима и занимљивим догађајима… О свему о чемо је говорила, говорила је надахнуто, са пуно енергије а тога је много јер за 10 година прикупила је 1770 аутентичних фотографија и 2000 биографија од који је више од 500 ушло у књигу.

„Ја живим и летим свој сан.Током читаве деценије истраживања и прикупљања материјала за  књигу обишла сам целу планету, разговарала сам са људима, упознала жене авијатичаре  које су учествовале у Другом светском рату и са својих непуних 20 година сваке ноћи бомбардовале Немце, посећивала сам архиве, прикупљала податке, истраживала историјске чињенице. Знање језика помогло ми је да будем у непосредном контакту са људима током рада на књизи“, рекла нам је проф Радмила.

Са лакоћом је прелазила са теме на тему од Православља  до неописивог уживања у летењу , од анегдота са многобројних путовања  до жена у космосу.

Завршила је студије на нашем Универзитету  на Филозофском и Филолошком факултету, студирала је и на Универзитетима у Манхајму, Хајделбергу, Лондону и Универзитету „Ломоносов“ у Москви где је студије завршила са „Златном медаљом“ као најбољи страни студент.

Проф Радмила Тонковић је добитница највећих Српских, Руских и међународних ордена и признања. За нас је из мноштва издвојила оне награде и признања које су њој најдражеа то су Златни летачки знак пилота и ваздухопловни бодеж  добијени у Србији и „Почасна Грамота“, почасни пилотски знак цивилне авијације Руске федерације и орден „Сила Русије – 100 година ратног ваздухопловства“ којим је наградио Президијум Руске федерације.

Подели ово са пријатељима: