Облачинска вишња у Пустој Реци

Многобројни су засади Облачинске вишње у околини Бојника. Овде јој одговарају и земљиште и клима. Расте како у брдовитом тако и у равничарском делу Бојничког атара и  не захтева наводњавање. Вишња није биљка која тражи свакодневну негу па се за њу опредељују и они воћари који су запослени а пољопривредом се баве као допунском делатношћу, да допуне свој буџет али и сачувају своја имања да не зарасту у коров и трње.

Највећи и најтежи посао је берба вишње.  До скора су сви бербу радили ручно, са великим бројем берача, више дана, или су садили само онолико колико могу да ураде са члановима своје породице. Вишња је воће које, како искусни воћари кажу, стиже за бербу у делу године у коме на овом подручју има  услова за град. Битно је, управо због смањења ризика за штету од града, да се вишња што брже обере.  Воћари који имају веће површине под вишњом  се труде да ангажују већи број берача или екипе са тресачем и тако за краће време заврше бербу. Ове године је неколико машинских берача крстарило Бојничким атаром и били су презаузети.

Захваљујући субвенцијама долази до модернизације бербе вишње тако да  сада на територији  општине Бојник има неколико вучених или ручних-тример  берача-тресача воћа. Самоходни и берачи које вуче трактор захтевају одговарајући размак између редова и да у воћњаку не буде високе траве тако да се могу користити само у савременим добро обрађеним воћњацима. Ручна верзија тресача, тример-тресач,  није тако захтевна за простором  па га набављају и воћари са старијим воћњацима гушће садње. Обе врсте тресача драстично убрзавају и појефтињују бербу па се све више воћара опредељује за њихово коришћење.

Све је више нових, младих воћњака на територији општине Бојник захваљујући подршци коју воћарима пружају  локална самоуправа и држава субвенцијама за сертификован садни материјал али и за механизацију и опрему потребну за обраду воћњака.

Воћари имају подршку и од Пољопривредне саветодавне службе у Лесковцу. Сваке године се организује зимска школа са предавањима из више области. Једно од практичних предавања је било на тему  зимска резидба вишње,  у воћњаку који је у трећој години и треба урадити формирање узгојног облика, формирати крошњу.

Облачинску а можемо сада рећи Пусторечку вишњу откупљује неколико хладњача па се произвођачи опредељују и склапају уговор са оним са којим желе да сарађују а цену вишње одређује тржиште понудом и потражњом мада је жеља свих воћара да постоји минимална заштитна цена за сво воће које продају хладњачама на велико.

 
 


“ Чланак је урађен у оквиру пројекта “ ФАБРИКЕ НА ОТВОРЕНОМ “ , који суфинансира општина Бојник, а реализује Радан Пуста Река портал. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“

Подели ово са пријатељима: