ЛЕБАНЕ – ШТЕТА ОД НЕВРЕМЕНА

Јако невреме праћено градом и јаким ветром је, пре неколико дана, погодило општину Лебане. Тек се најстарији присећају да је 60-тих година било слично али ипак не тако јаке невреме.Највише су страдала села у доњем подручју, Тогочевце, Бошњаце, Цекавица,Пертате и Ћеновац, подручје  где је прави град пластеника и где мештани живе од производње парадајза. Многи су пластеници уништени, не само да је поцепана фолија већ је и метална конструкција пластеника деформисана и уништена као и посађени парадајз.  Општина Лебане је прогласила ванредну ситуацију за та 11 села,  Коњино, Ждеглово, Лугаре, Мало и Велико Војловце,  Доње Врановце, Тогочевце, Цекавица, Бошњаце, Пертате и Ћеновац.

Са Гораном Лазаревићем, Помоћником Председника општине Лебане смо разговарали о тренутној ситуацији на овом подручју. По његовим речима  путеви су већ сутрадан били проходни, решени су и проблеми са снабдевањем струјом и водом. Већ сутрадан су обишли најугроженија села , формирана је комисија и ради се на прикупљању података и процени штете.  По досадашњим информацијама највише је штете у селу  Тогочевце, али су велике штете и у суседним селима Бошњаце, Цекавица,Пертате и Ћеновац. По  подношењу извештаја комисије општина ће, у складу са својим могућностима, издвојити средства за помоћ угроженим пољопривредницима уз то, како наглашава Горан Лазаревић, имају обећање ресорног министарства да ће и Министарство помоћи мештанима које је задесило велико невреме да би покрили бар део штете и припремили се за следећу сезону. Помоћ министарства ће бити кроз  улагања у инфраструктуру, електрификацију поља и различите субвенције регистрованим пољопривредним газдинствима.

Противградна заштита је у току тог поподнева  деловала и испалила 104 противградне ракете са станица које покривају ово подручје.

Обишли смо подручје погођено невременом и разговарали са мештанима. Већина има штету од невремена, а тамо где штете има она је најчешће  од 80%-100%. Поцепане су фолије на многим пластеницима, метална конструкција пластеника почупана из земље и деформисана, комплетан род уништен. Нису боље прошли ни засади на отвореном,град који је тукао 20-25 минута уништио је парадајз и кукуруз па бербе неће бити на многим њивама.

Кроз атар села Тогочевце и Цекавица водио нас је мештанин Јован Јовић коме је јак ветар уништио фолију на пластенику, а посађену паприку је скоро 50% уништио град када се нашла на отвореном. Обишли смо и друге пластенике и наишли на запањујуће ситуације, један крај другог два идентична пластеника , један потпуно уништен а други нетакнут.

У овим селима, како мештани кажу, скоро сва домаћинства се баве пластеничком производњом парадајза. Ове године су већ имали велику штету због ниске цене парадајза тако да им је ово невреме створило додатне проблеме због којих већина, кажу, неће моћи без помоћи државе да започне следећи круг производње. Производња парадајза је, кажу, скупа и потребно је уложити 2000-3000 евра годишње у пластеничку производњу какву су имали ове године.

На овом подручју постоји само једна пољопривредна задруга „Бумбари“. Разговарали смо са Жарком Николићем, директором задруге, који каже да су скоро сви оснивачи и кооперанти погођени овим невременом и претрпели штету. Жарко Николић је један од пољопривредника који су разговарали са Министром Недимовићем о проблемима произвођача парадајза. Каже да му је Недимовић вратио веру у људе и да су добили прилику да изнесу проблеме произвођача са овог подручја и да су добили обећање да ће се пронаћи начини да се пољопривредницима помогне на дуже стазе кроз улагања у инфраструктуру, електрификацију поља али и да ће се погођенима невременом помоћи да надокнаде уништено, да ће кроз субвенције моћи  да поправе пластенике, обнове систем за наводњавање, купе семе и средства за прихрану и заштиту потребна за следећи циклус производње. Очекују, за неколико дана, следећи разговор са Министром Недимовићем и предлоге пакета помоћи од Министарства.

Подели ово са пријатељима: