Кинеске инвестиције подстакле економски развој наше земље

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обратила се данас на церемонији отварања 6. кинеског међународног сајма увоза у Шангају, поручивши да је наша земља поносна на то што први пут на овој манифестацији наступа као почасни гост.

Брнабић је истакла да Србија својим учешћем на Сајму потврђује жељу за јачањем веза и челичног пријатељства са Кином.

Чињеница да се Србија нашла међу неколико земаља као почасни гост описује квалитет наших односа и даје наговештај будуће сарадње, истакла је премијерка и указала на то да српски павиљон на Сајму увоза у Шангају само потврђује да ће економска сарадња између две земље своје пуне потенцијале тек остваривати у наредним годинама.

Наводећи да се у историји човечанства ретко догађало да велике државе ступају у стратешке односе са мањим земљама, Брнабић је нагласила да је Кина уважила Србију управо на тај начин, градећи са њом право и искрено пријатељство.

Кина је данас пионир и предводник у многим стварима, а Србија је позвана и присутна на Сајму као партнер и пријатељ, али и снажан поборник либерализације међународне размене, за коју верујемо да доприноси миру и стабилности, поручила је председница Владе.

Она је оценила да присуство држава из целог света на Кинеском међународном сајму показује и домете иницијативе „Појас и пут“ председника Кине Си Ђинпинга, додајући да Кина отвара своја врата.

Србија је, како је истакла, једна од првих земаља која је схватила значај међународног увозног сајма и од тада смо присутни са многобројном понудом.

Према речима премијерке, у протеклих шест година учвршћено је стратешко партнерство и челично пријатељство између две земље, а билатерална сарадња је достигла изузетан ниво захваљујући и личном односу председника Србије Александра Вучића и председника Кине Си Ђинпинга.

Робна разрмена је за последње четири године, од 2018. до 2022. године порасла 2,7 пута, а извоз Србије у Кину је порастао чак 12,7 пута, што потврђује отвореност кинеског тржишта према партнерима из Србије, рекла је премијерка, додајући да је Кина у истом периоду избила на прво место међу инвеститорима у Србији и ту позицију је имала 2021., 2022., као и у првом полугодишту 2023. године, што је подстакло економски развој наше земље.

Резултат је да су кинески инвеститори највећи извозници. Доласком Зиђин Мајнинга десиле су се значајне промене и Србија је постала други произвођач бакра у Европи. Позитиван утицај кинеских инвестиција на српску економију је немерљив, нагласила је Брнабић.

Она је, такође, навела да кинески инвеститори запошљавају више од 28.000 људи у Србији, изразивши уверење у то да ће се у будућности сарадња интензивирати.

Брнабић је подсетила и на то да је недавно у Кини боравио и председник Србије Александар Вучић и да је том приликом потписано 18 споразума, међу којима је Споразум о слободној трговини са Кином.

Пред нама су и нове области сарадње као што су дигитална економија, наука, технолошке иновације, рекла је премијерка и позвала окупљене да посете Србију и да учествују на међународној изложби ЕКСПО 2027.

Подели ово са пријатељима: