Јавна седница о Нацрту плана развоја општине Бојник до 2030. године

У сали Дома културе Бојник одржана је 07.06.2022. године са почетком у 12 часова Јавна седница о Нацрту плана развоја општине Бојник 2021.-2030. године.

Присутнима је представио План развоја општине Бојник до 2030. Небојша Ненадовић, Председник општине Бојник, и захвалио на ангажовању свима који су узели учешћа у његовој изради. План је био доступан на сајту општине Бојник а предлози и примедбе су се могли доставити писмено или електронски.

„То је Бојник у коме желим да живим, то је Бојник у којем желим да живе наши грађани“, речи су Небојше Ненадовића. У плану су постављени краткорочни, средњорочни и дугорочни циљеви у више области од којих су набитније инфраструктура и запошљавање. Визија тима који је радио на овом нацрту је да ће Бојник у наредном периоду постати модерна, чиста,уређена општина, пријатно место за живот примерено потребама савременог човека. Ненадовић је, такође, указао на најзначајније пројекте који Бојник очекују до 2030.године.

 

Истакао је пројекат изградње моста на Пустој Реци који је почетак изградње целог комплекса  популарно названог „Бојник на води“ где су спортски центар са платоом, амфитеатром, мобилијаром, дечјим игралиштем, теренима за мали фудбал, кошарку и одбојку, шеталиште на кеју, фудбалски стадион и мост који спаја ове објекте али и приближава пијацу, вртић и Дом здравља. Све ово чини живот лепшим али је најважније да човек има од чега да живи па се зато са посебном пажњом очекује долазак инвеститора у Агро-бизнис зону у Косанчићу. Преговарало се са неколико потенцијалних инвеститора а по речима премијерке Брнабић зона у Косанчићу је најбоље и најмодерније опремљена у целој Јужној Србији. Пажња ће бити посвећена између осталог и малим и средњим предузећима и привредницима, етно селима, сеоском, ловном и етно туризму и незаобилазној пољопривреди.

 

 

Посебан значај има пут преко Радан планине који је сада у изградњи а захваљујући коме ће бање и туристичке дестинације са једне и друге стране Радан планине постати лако доступни. Крај Брестовачког језера се планира уређење једног комплекса чиме ће то место постати још лепше за боравак туриста. На Радану ће бити изграђен Планинарски дом са комплексом за одмор, рекреацију, камповање… Поред ових пројеката истакао је важност инфраструктуре, путне, телекомуникационе, водоводне и канализационе, енергетске уз очување и унапређење животне средине.

Учешће у расправи је узела Гордана Анђелковић говорећи о могућностима и условима за развој туризма на Брестовачком језеру као и неопходним предусловима за то. Истакла је да је у селу Горњи Брестовац  изграђена брана и да је добар део сеоског атара под језером па ипак село нема здраву пијаћу воду. Истиче да се много мештана иселило јер преостала имовина није била довољна за издржавање породице као и да многи желе да се врате да поново живе у Брестовцу и да је велика потражња за куповином сеоских кућа, што би оживело и туризам и село и цео крај. У свом одговору на њено излагања, Ненадовић је изнео податак да је ове године у плану израда пројектне документације за снабдевање водом села Горњи Брестовац, Славник и Речица и да ће то омогућити да до краја следеће године ово подручје добије водовод са здравом пијаћом водом.

Учешће у расправи испред општине Бојник узео је и Дејан Стојановић, Заменик председника општине, и нагласио да на многе планове утичу демографска кретања али и да раде на стварању предуслова за равномерни развој свих делова општине. Изнео је податак да су разговарали са општином Ранковце у Северној Македонији о заједничком учешћу на конкурсима за туризам. Детаљно је говорио о изради планске документације за Планинарски дом у Доброј Води за чију изградњу се очекује да подстаке изградњу приватних смештајних капацитета и развој туризма на овој страни Радан планине. Истакао је да лично сматрају и да су убеђени да је Брестовачко језеро центар развоја туризма у Бојнику и да је зато битан и пут од  Добре воде до Брестовца где једна деоница од пар километара , изнад Магаша, није асфалтирана.

Небојша Станковић је говорио о екологији и санирању депонија као услову за лепши живот у Бојнику. Јелена Јанковић је говорила о плановима за друштвени и социјални развој.

Као највећи проблем Ненадовић је истакао демографску слику, број становника је све мањи а просечна старост све већа. Истакао је такође да је много теже проћи на конкурсима са пројектима који се односе на мањи број становника и да се већ дешавало да буду одбијени због тога док је Дејан Стојановић као одговор заинтересованим мештанима истакао да је снабдевање здравом пијаћом водом предуслов за развој туризма.

Подели ово са пријатељима: