Царичин Град – Светски а НАШ

Један прелеп, летњи, дан искористили смо да посетимо Царичин Град. Налази се на југу Србије, 30-так километара од Лесковца и свега 7км од Лебана, у атару је села Прекопчелица, на ушћу Свињаричког у Царичин поток.. На најнижим падинама планине Радан, на 397мнв и припада парку природе Радан. Овај археолошки локалитет из 6-ог века је један од највећих и најзначајнијих византијских градова у унутрашњости Балкана. Подигао га је Византијски цар Јустунијан I (527-565), недалеко од села у коме се родио. Био је административни,привредни,саобраћајни и духовни центар велике области – Северног Илирикума али и седиште епископије… Постојао је јако кратко, од 530-615-те године.

„Негде у покрајини европских Дарданаца,који живе иза граница Дачана, у непосредној близини кастела званог „Бедериана“ беше село по имену Таурисиум. Ту је рођен цар Јустинијан оснивач светског царства… Али поред самог тог места изгради дивну варош и назва је Јустинијана Прима.“

О величини Јустинијане Приме и значају за то време говоре просторна организација града, архитектонска решења, већег броја, базилика, катедрала, зграда, тргова, улица. Био је то један велик,леп и богат град са поплочаним улицама,тротоарима, водоводом и канализацијом, али и подним грејањем на топао ваздух.

На овом локалитету ископавања се врше више од 100 година, дуже него што је он постојао. Његов значај је и у очуваности града. Ископавања су кренула са највише тачке, где је пронађен акропољ са бедемима, кулама, епископском базиликом,крстионицом, главном улицом и много тога још. У просторији где је нађена крстионица налазе се прелепи подни мозаици. Мозаика има и у неким другим црквама али су сви прекривени заштитним слојем и песком и тренутно их је могуће видети једино на снимцима. Ове године се ради на конзервацији и рестаурацији камене пластике. Имали смо ту срећу и задовољство да нам водич на локалитету буде руководилац пројекта, МА Десимир Тановић, виши конзерватор рестауратор, не само стручњак у свом послу већ и изузетно добар познавалац локалитета. Упознали смо и остале чланове екипе, углавном младе људе, пуне ентузијазма, који су предано радили на козервацији камених стубова. Господин Тановић нас је повео до акропоља и показао просторију са крстионицом. Овај простор треба да буде заштићен надстрешницом, очекује се да ти радови буду готови ове године и да се већ следеће склони заштитни слој са мозаика. Тада ће, најзад, моћи да се виде и буду доступни и стручњацима и туристима. Оваква презентност локалитета је потребна и због номинационог досијеа за упис локалитета на УНЕСЦО-ву листу светске културне и природне баштине.

На Јустинијани Прими -Царичином граду срели смо и познатог француског археолога др Бернара Бавана. Ту је радио са групом младих археолога из целе Европе. На овај локалитет долази сваког лета, већ више од 30 година, па и сада када је у пензији, своје време и стручност подари Царичином граду.

Ту је са нама био и чувар Царичиног Града, Драган Спасић. Повео нас је до једне од цркава и јединог бунара у целом граду. Указао нам је да је на Царичином граду све у знаку крста, али и да су сви нађени мозаици ту, на локалитету, ниједан није однешен.

Нешто даље упознали смо Вујадина Иванишевића, на локалитету једне од бројних цркава. Археолог Иван Бугарски нам је, између осталог, говорио о аквадукту дужине двадесет један километар, којим је доведена вода са планине Радан, из атара садашњег села Добра Вода, по чему је вероватно село и добило име. Траса аквадукта је откривена захваљујући, између осталог, ласерском снимању из ваздуха.Најзанимљивији део те трасе су мост од 80-так метара у селу Бачевина. и каптажа близу Дома на Радану.

У току снимања ове репортаже локалитет Царичиног града су обишли Заменик председника општине Лебане, Бобан Пејић и Директор ТО Лебане, Бојан Јовић. Изразили су своје задовољство стањем на локалитету и брзином одвијања радова. Директор ТО је говорио о плановима у вези Царичиног Града, са аспекта туристичке организације и кандидатури за УНЕСЦО-ву листу.

Крај је овогодишње сезоне и наши саговорници више нису на локалитету Јустинијана Прима, тамо је само чувар Царичиног Града, Драган Спасић. Ако не идете у организованој групи и са водичем замолите га да Вам он буде водич кроз Царичин Град. Ми захваљујемо на издвојеном времену и труду нашим саговорницима али и госпођи Зорици Арсић, туристичком раднику, члану Раданског туристичког кластера и великом познаваоцу целе Радан планине.

Подели ово са пријатељима: