У Лебану је одржан 3. Сајам пчеларства и старих заната под називом „Лебанске вредне руке. Организатори манифестације су Туристичка организација општине Лебане и Пчеларско удружење „Јабланица“ из Лебана. Генерални покровитељ је и ове године Општина Лебане.
Манифестацију „Лебанске вредне руке“ свечано је отворио Горан Лазаревић, Заменик председника општине Лебане а затим је у друштву Марка Денића, директора Туристичке организације Лебане, Бобана Пејића председника СО Лебана, Иване Крстић, директорке Дома културе „Радан“ Лебане и других обишао учеснике. Бројним излагачима се сваком појединачно захвалио и уручио захвалницу за учешће на манифестацији.
Сајам пчеларства и старих заната се у Лебану одржава трећи пут за редом и сваке године је све више излагача а ове године је било 30 излагача. Поред пчелара из Лебана учествовали су и пчелари из целог Јабланичког региона из Медвеђе, Лесковца, Власотинца а највише, пет, из суседног Бојника. Поред пчелара ту су били и представници „Еко пчеле“ а на манифестацији су сви пчелари могли да купе њихове производе по нижим, промотивним ценама. Учешће су узели и мајстори старих заната, па су се ту нашли столар, пекар и бонбонџија.
Представници пензионерског удружења традиционално учествују на овој и свим сличним манифестацијам па посетиоци могу да виде рукотворине, старинске одевне и употребне предмете, да виде како се преде, плете и шије.
Ове године се по други пут одржало и такмичење у припреми колача са медом а спонзор је као и претходне године било пчеларство Тасковић од кога су три првопласиране такмичарке добиле слатке, медне, поклон пакете. Лебанске домаћице су као и увек изузетно лепо декорисале своје тезге рукотворинама, тканим, везеним и хекланим украсним и одевним предметима, а на наше велико задовољство видели смо и народне ношње како изложене тако и на такмичаркама. Сви ови одевни и украсни предмети се током године пажљиво чувају и преносе са колена на колено, заједно са причама и анегдотама представљају део традиције и културног наслеђа Лебанског краја.
Део свог програма и културног наслеђа овог краја показали су Лебански чувари традиције, најмлађи из К.У.Д. „Јабланичко коло“.
Манифестацију су посетили ученици Лебанских основних школа са својим учитељима и учитељицама, за њих су биле организоване радионице. Деца су добила и медне поклон пакетиће.
Горан Лазаревић, разговарајући са излагачима, истакао је да је циљ општине Лебане да поред парадјза и Царичиног Града бренд ове општине постане и мед. Циљ ове манифестације поред очувања културног наслеђа и традиције и подстицање развоја пчеларства афирмисањем пчеларства.
О добрим подстицајима које добијају од општине Лебанане али и о самом пчеларском удружењу „Јабланица“ из Лебана говорио је председник овог удружења Светомир Игњатовић.
Свој медни програм и савремене тенденције у пчеларству представио нам је Горан Тасковић, по нашим сазнањима једини професионални пчелар у овом крају. Три генерације породице Тасковић живе искључиво од пчеларења и на својим пчелињацима имају око 1200 пчелињих друштава.
Са пчеларом из Лесковца, Николм Томићем, разговарали смо о промоцији меда на друштвеним мрежама. Никола има свој бренд под називом „Мед и Дред“ и мед продаје преко друштвених мрежа. Оваква промоција и продаја су у скалду са савременим начином живота а по Николиним речима допире највише до млађих мада се и старије генерације, пензионери, добро сналазе на друштвеним мрежама да наруче и купе оно што желе.
Препорука свих пчелара је да се мед купује директно од пчелара а не у маркетима због тренутно врло високог процента „Лажног меда“ на полицама, по најновијим анализама преко 70% меда понуђеног меда у маркетима у ствари има укус меда али не и хранљиве и лековите карактеристике овог пчелињег производа.