U Lebanu je održan 3. Sajam pčelarstva i starih zanata pod nazivom „Lebanske vredne ruke. Organizatori manifestacije su Turistička organizacija opštine Lebane i Pčelarsko udruženje „Jablanica“ iz Lebana. Generalni pokrovitelj je i ove godine Opština Lebane.
Manifestaciju „Lebanske vredne ruke“ svečano je otvorio Goran Lazarević, Zamenik predsednika opštine Lebane a zatim je u društvu Marka Denića, direktora Turističke organizacije Lebane, Bobana Pejića predsednika SO Lebana, Ivane Krstić, direktorke Doma kulture „Radan“ Lebane i drugih obišao učesnike. Brojnim izlagačima se svakom pojedinačno zahvalio i uručio zahvalnicu za učešće na manifestaciji.
Sajam pčelarstva i starih zanata se u Lebanu održava treći put za redom i svake godine je sve više izlagača a ove godine je bilo 30 izlagača. Pored pčelara iz Lebana učestvovali su i pčelari iz celog Jablaničkog regiona iz Medveđe, Leskovca, Vlasotinca a najviše, pet, iz susednog Bojnika. Pored pčelara tu su bili i predstavnici „Eko pčele“ a na manifestaciji su svi pčelari mogli da kupe njihove proizvode po nižim, promotivnim cenama. Učešće su uzeli i majstori starih zanata, pa su se tu našli stolar, pekar i bonbondžija.
Predstavnici penzionerskog udruženja tradicionalno učestvuju na ovoj i svim sličnim manifestacijam pa posetioci mogu da vide rukotvorine, starinske odevne i upotrebne predmete, da vide kako se prede, plete i šije.
Ove godine se po drugi put održalo i takmičenje u pripremi kolača sa medom a sponzor je kao i prethodne godine bilo pčelarstvo Tasković od koga su tri prvoplasirane takmičarke dobile slatke, medne, poklon pakete. Lebanske domaćice su kao i uvek izuzetno lepo dekorisale svoje tezge rukotvorinama, tkanim, vezenim i heklanim ukrasnim i odevnim predmetima, a na naše veliko zadovoljstvo videli smo i narodne nošnje kako izložene tako i na takmičarkama. Svi ovi odevni i ukrasni predmeti se tokom godine pažljivo čuvaju i prenose sa kolena na koleno, zajedno sa pričama i anegdotama predstavljaju deo tradicije i kulturnog nasleđa Lebanskog kraja.
Deo svog programa i kulturnog nasleđa ovog kraja pokazali su Lebanski čuvari tradicije, najmlađi iz K.U.D. „Jablaničko kolo“.
Manifestaciju su posetili učenici Lebanskih osnovnih škola sa svojim učiteljima i učiteljicama, za njih su bile organizovane radionice. Deca su dobila i medne poklon paketiće.
Goran Lazarević, razgovarajući sa izlagačima, istakao je da je cilj opštine Lebane da pored paradjza i Caričinog Grada brend ove opštine postane i med. Cilj ove manifestacije pored očuvanja kulturnog nasleđa i tradicije i podsticanje razvoja pčelarstva afirmisanjem pčelarstva.
O dobrim podsticajima koje dobijaju od opštine Lebanane ali i o samom pčelarskom udruženju „Jablanica“ iz Lebana govorio je predsednik ovog udruženja Svetomir Ignjatović.
Svoj medni program i savremene tendencije u pčelarstvu predstavio nam je Goran Tasković, po našim saznanjima jedini profesionalni pčelar u ovom kraju. Tri generacije porodice Tasković žive isključivo od pčelarenja i na svojim pčelinjacima imaju oko 1200 pčelinjih društava.
Sa pčelarom iz Leskovca, Nikolm Tomićem, razgovarali smo o promociji meda na društvenim mrežama. Nikola ima svoj brend pod nazivom „Med i Dred“ i med prodaje preko društvenih mreža. Ovakva promocija i prodaja su u skaldu sa savremenim načinom života a po Nikolinim rečima dopire najviše do mlađih mada se i starije generacije, penzioneri, dobro snalaze na društvenim mrežama da naruče i kupe ono što žele.
Preporuka svih pčelara je da se med kupuje direktno od pčelara a ne u marketima zbog trenutno vrlo visokog procenta „Lažnog meda“ na policama, po najnovijim analizama preko 70% meda ponuđenog meda u marketima u stvari ima ukus meda ali ne i hranljive i lekovite karakteristike ovog pčelinjeg proizvoda.