БРЕСТОВАЧКО ЈЕЗЕРО – БИСЕР РАДАНА

У подножју Радан планине, на самом рубу истоименог парка природа, на Пустој Реци налази се прелепо језеро, прави бисер Радана и Пусте Реке. Језеро у народу има више имена. Званични назив је Брестовачко језеро због бране која се налази на само 1км од центра Бојничког села Горњи Брестовац. Плаже, као и језеро, зову по најближим селима Брестовачка, Бубличка и Магашка. Свака је другачија па зато свако ко жели да побегне из урбане средине нађе себи кутак за одмор и уживање.

Језеро је, у ствари, хидро-акумулација намењена за снабдевање водом за пиће општина и села од Бојника преко Дољевца па сада већ све до Мерошине.

Удаљено је од Бојника 12км а налази се на 312мнв. Настало је 70-тих година изградњом бране на Пустој Реци. Дугачко је 2,8км, широко 500м, дубоко просечно 12м а највећа дубина је 28м. Површина је око 80 хектара а обала је разуђена има неколико полуострва, један рт и два залива.

До језера се може доћи из више праваца. Из Ниша и Лесковца се најлакше долази преко Бојника, из Прокупља најлепши је пут преко превоја Бели Камен, Житног Потока и села Бублица. Ускоро ће моћи да се до језера дође и из Пролом бање путем који је сада у изградњи, преко прелепе Радан планине, кроз села Добра Вода и Магаш. Прилазни путеви кроз Бојник и Житни Поток су узани али асфалтирани али  пут од Бојника је много боље одржаван. Узан пут посут шљунком води од бране до Бубличке плаже а колима се може и до Магашке плаже. Постоји туристичка сигнализација која упућује посетиоце како да стигну до језера.

Језеро је делимично окружено шумом али има и каменитог дела а Бубличка и Магашка плажа су као створене за породице са малом децом а на плажама се може и камповати.

Ово језеро је као створено за оне који воле боравак у природи и желе да побегну из урбане средине. Крај бране постоји неколико туристичких, дрвених „печурака“ а на Бубличкој плажи Туристичко домаћинство где можете и преспавати а у сезони ради и башта са прелепим погледом на језеро.

Онај ко воли боравак у природи и једном дође долази поново. Језеро има карактеристичну климу, нема спарине ни по највећој летњој жеги па посетиоци уживају у вечерњој и јутарњој свежини. Вода је чиста. Узводно од језера на Пустој Реци нема насељених места а вода је много топлија него на пример на Власини па неких година сезона купања почне већ за Првомајске празнике.

Језеро је богато рибом, кажу рибари, може да се пеца сом,  шаран, амур, клен, штука, бабушка, бодорка, белица и деверика па је зато погодно за риболов током целе године па и у сезени купања  има довољно места и за купаче и за рибаре. На воду се може и у чамцу али само на весла или са елекро погоном. На Бубличкој  плажи се углавном може изнајмити педолина за шетњу језером.

Језето посећују рибари појединачно и Рибарска удружења овде организују своја такмичења. На такмичење дођу екипе из целе Србије али и из земаља у окружењу.

У Брестовцу и Житном Потоку раде продавнице а близу је и Бојник где се кампери и излетници могу снабдети намирницама.

На овом прелепом језеру, правом бисеру Радана и Пусте Реке, постоје скоро  идеални услови за развој туризма,  па ипак туризам је овде тек у зачетку. На обали језера код бране постављено је неколико туристичких „печурака“, столова са клупама и надстрешницом а изграђен је и дрвени видиковац са кога се може уживати у погледу на језеро али и посматрати птице и то је све.

Бубличка плажа је нешто урбанија. Крај плаже је туристичко домаћинство које нуди смештај, у сезони је отворен ресторан на тераси крај саме плаже а ту су и спортски терени за мале спортове где се може играти одбојка, баскет, рукомет или мали фудбал.

Језеро је већ сада једно од два најдража излетишта у Лесковцу и широј околини. Излетници долазе својим колима јер другог превоза нема а за Првомајске празнике овде нема где ни игла да се баци, место за камп се заузима дан раније што показује да ово место уствари има велики туристички потенцијал.

У селима око језера је углавном старачко становништво па због својих година не може да развија сеоски туризам па ипак већина кућа у летњем периоду је отворена. У ова села се полако враћају пензионери  за њима долазе млађи са својом децом и тако остају везани за свој родни крај.

Велика су очекивања од изградње пута преко Радан планине да се повећа број туриста. Ове године је пут од Магаша до Добре Воде насут местимично гребаним асфалтом па тренутно нема рупа и у прилично је добром стању. Од Небојше Ненадовића, председника општине Бојник сазнајемо да та деоница није део пројекта изградње пута преко Радан планине али општина има у плану да деоницу асфалтира из својих извора. Поред тога у плану је и изградња новог планинарског дома у селу Добра Вода.

Поставља се питање како искористити природне потенцијале, како развити сеоски туризам  јер туризам сам по себи је покретач развоја других грана привреде. Како оживети ова села, вратити у њих и млађе људе, како да ова села постану меке сеоског, етно туризма? Шта се може учинити кроз програме и пројекте равномерног регионалног развоја за ово изразито девастирано подручје?

Време ће дати одговоре на ова питања а дотле ће посетиоци Радан планине и Брестовачког језера уживати у еколошки чистој средини, очуваној природи, правом бисеру читавог Југа Србије.



“ Пројекат “ ЈУГ НА МАПИ СРБИЈЕ “ , је суфинансиран из Буџета Републике Србије – Министарства информисања и телекомуникација, а реализује га Радан Пуста Река портал. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“


Подели ово са пријатељима: