Дани меда у Бојнику 2024

У Бојнику су одржани „Дани меда“. Манифестација је одржана 5. пут па би се могло рећи да је прослављен мали јубилеј. Манифестација „Дани меда“  је изложбено-продајног карактера а овим поводом су пчелари, мед продавали по нижој цени па је тако тегла меда коштала 1000 динара уместо уобичајених 1200 динара. Манифестација је одржана у парку у центру Бојника.  Дане меда је организовало пчеларско удружење „Бојник“ из Бојника у сарадњи са Туристичком организацијом Бојник а под покровитељством Општине Бојник.

На манифестацији је узело учешће 11 чланова овог удружења, чији су пчелињаци на територији општине Бојник, и  као гост председник пчеларског друштва из суседног Лебана.

Манифестацију је отворио Ивица Аранђеловић, директор Туристичке организације Бојник. У свом говору је нагласио да ова манифестација из године у годину има више излагача, да је број пчелара на територији општине Бојник већи него пре пет година али и да је територија општине Бојник изузетно погодна за развој пчеларства, пре свега Подрадански и Радански део, због одсуства загађивача. Истакао је и да локална самоуправа и држава својим субвенцијама подстичу развој пчеларства. Нагласио  да организатори манифестације имају  врло амбициозне планове да се манифестација „Дани меда“  унапреди и повећа заинтересованост излагача из околине како би Бојник постао центар оваквих дешавања у региону а квалитет меда са Раданског подручја је већ сада одличан и добро познат купцима.

Присутне је на отварању поздравио и Драган Николић, Председник удружења пчелара из Бојника, захвалио свима који су узели учешће у овој манифестацији и изразио задовољство што се за протеклих пет година повећао број пчелара и кошница на територији општине Бојник али и да се повећао број младих пчелара што је јако битно за будућност и развој пчеларства. У свом обраћању је говорио и о за пчеле и пчеларе три тешке године за редом због локалних климатских услова,  да ове године скоро да није било ливадског меда али да је ова територија прошла боље са сезоном багремовог меда од  других региона у Србији и нагласио да све то није утицало на квалитет меда. Поред осталог Николић је говорио и о потреби сталног едуковања пчелара па су зато овакви и већи скупови битни да би пчелари  успоставили нове и ојачали старе контакте, разменили мишљења и искуства, научили нешто ново, представили купцима своје пчелињаке и своје производе…

Са Милорадом Станимировићем, чика Мићом, најстаријим међу пчеларима, који има константно 50-так кошница, смо разговарали о његовом искуству како су пчеле реаговале на изузетно велике врућине и сушу овог лета.

На „Данима меда“ смо разговарали и са Виолетом Илић која се пчеларењем бави већ целу деценију уз подршку породице и каже да је пчеларење заволела и да јој послови на пчелињаку не падају тешко а крај ње је била и ћерка која је већ сада драгоцен помоћник у свим пословима око пчела а највише помаже у производњи пчелињих погача.  Виолета и њена породица су једини произвођачи погача у крају, квалитет погача је одличан, у њихов састав иде мед и најчешће их раде по поруџбини.

Своје производе је по први пут изложио на „Данима меда“ у Бојнику и Зоран Јовановић, пчелар из Кацабаћа. Пчеларством се бави тек неколико година али већ има признања за квалитет меда а једно од њих је са Сајма у Новом Саду. Нашу пажњу је највише привукла књига изложена на његовом штанду. Зоран Јовановић се већ дуги низ година бави писањем на локалном дијалекту, чиме доприноси очувању традиције овог краја, а књига је збирка песама са конкурса који је сам организовао а награде су били пчелињи производи са његовог пчелињака.

Светомир Игњатовић, Председник пчеларског удружења из Лебана је био гост излагач па смо искористили прилику да са њим разговарамо о искуствима пчелара из Лебана, каква је била ова сезона, са којим проблемима су се сусретали. Током разговора  је истакао да су пчелари Лебанског удружења имали сличне проблеме као и Бојнички али је све подсетио колико је фалсификованог меда на тржишту и да то прави највеће проблеме пчеларима за пласман и цену меда и других  производа као и да због увоза јефтиног меда лошег квалитета из Украјине пчелари  из Србије не могу да извезу свој мед нити да постигну задовољавајућу цену.

„Данима меда“ и сличне манифестације су веома значајне локалним пчеларима да добију прилику да представе свој пчелињак и своје производе али и купцима који на оваквим манифестацијама могу да купе мед и друге пчелиње производе директно од пчелара али и да остваре контакт и  да надаље имају свог пчелара од кога купују мед загарантованог квалитета и на тај начин избегну бројне јефтине фалсификате који у ствари немају све оно због чега је мед драгоцен  и као храна и као лек.

Подели ово са пријатељима: