Nisa iz sela Slavnik

Stanislav Stojičić Nisa je ceo svoj život proveo radeći sa stokom. Obilazio je kamionom područje Radan planine, otkupljivao telad i drugu stoku i preprodavao. Na svom gazdinstvu u selu Slavnik se bavio poljoprivredom a ovo mu je bila dodatna delatnost od koje se u stvari dobro živelo. Bilo nekad  kad je u selima bilo mnogo više ljudi i kada su gajili goveda bilo zbog teladi i mleka bilo da su tovili bikove. Kako Nisa kaže sada da obiđeš celu Radan planinu nećeš napuniti jedan kamio stokom.

U poslu mu pomaže sin ali zbog nedostatka radne snage sav posao moraju da urade sami. „Da radniku ponudiš 5000 dnevnicu, dva obroka i pivo pa opet neće da dođe, neće obavezu.“ priča Nisa i dodaje da je ranije čuvao ovce ali njih mora da istera na pašu pa ne može da radi druge poslove a njive treba obrađivati da bi se pored ostalog pripremila stočna hrana  za zimu. Zato su Nisa i sin odlučili da prodaju ovce i kupe goveda. Kupili su junice Simentalske rase koje imaju vrlo kvalitetno punomasno mleko. Trenutno imaju 12 krava, 3 junca, 2 teleta i jednu junicu. Samo je jedna krava Holštajn rase a ostale su simentalke. Krave drži na jaslama, ne izvodi ih na pašu već su tu u štali stalno.

Vodu i pojilice za krave ima od kad je počeo sa radom a od pre nekoliko godina ima i dve osočne jame za tečni stajnjak pa od tada  nema velike obaveze oko izđubravanja. Krave drži u dve štale i u svakoj ima po muzilicu što mu mnogo olakšava posao. Za  čuvanje mleka koristi laktofriz tako da kod njega za mleko dolaze svaka dva tri dana. Mleko predaje svo, ne pravi sir jer to kod njih nema ko da radi. Nije zadovoljan cenom mleka ali kaže da je Milk  hous iz Niša sa kim sarađuje bar tačan u isplati dva puta mesečno a ako datum padne u neradni dan i dan ranije plate. Bar nešto za pohvalu, reče Nisa.

Posao oko stoke je organizovao tako da što lakše i brže uradi. Uglavnom najveći posao je hranjenje i muža pa malo vremena provodi u štali. Vreme koristi da se bavi poljoprivredom ima sve potrebne mašine, traktore, plugove, kombajn za silažu i drugi za senažu dok je onaj za žito prodao. Ima i cisternu sa mikserom koji koristi da prazni osočne jame i tim tečnim stajnjakom đubri njive, livade i voćnjake. Zbog toga detelinu kosi 4-5 puta godišnje osim ove godine koja je zbog suše prepolovila  sve prinose.

Kravama je davao 1 balu deteline ujutru, jednu uveče i silažu  a ove godine daje 1 balu deteline i jednom silažu pa dok ima a posle će stoka morati da preživljava na običnom senu. Rado bi kupio detelinu ali nema od koga. Ovakav način ishrane krava odražava se na količinu mleka koje daju ali godina je takva. U Slavniku nema vodovoda i nema mogućnosti za navodnjavanje parcela a ove godine je bio period od skoro tri meseca bez kapi kiše. Nedostatak hrane za stoku, visok broj godina života i manjak vode i radne snage su razlozi što će ostati na 12 krava a telad i junicu prodati kao i junce. Telad  će prodati već ovih dana, prodaje ih kad napune 15-20 dana i pojavi se kupac. Za tele tako dobije oko 300e ali kaže da je duže čuvanje kao novac u banci, uzećete više na gomilu ali zarada u stvari nije veća.

Pored njega govedarstvom se bavi još samo jedan poljoprivrednik u Slavniku i ima oko 30 grla stoke, muznih krava, bikova, junica, teladi dok u susednom selu Rečica ima možda 5-6 krava u celom selu, priča Nisa.

Koji su sve faktori koji utiču na broj grla krupne stoke, muznih krava i bikova, isplativost ove proizvodnje, kako održati ovu ljudima neophodnu proizvodnju, samo zamislite život bez mleka i mesa i shvatićete čemu ova pitanja.

 
 


“ Članak je urađen u okviru projekta “ FABRIKE NA OTVORENOM “ , koji sufinansira opština Bojnik, a realizuje Radan Pusta Reka portal. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Podeli ovo sa prijateljima: