BOJNIK – ORGANSKA PROIZVODNJA VOĆA ZA FORTIS

Teritorija opštine Bojnik je kažu bogom dana za organsku proizvodnju zbog ekološki čiste sredine. U Bojniku nije razvijena industrija, nema zagađivača a područje je pogodno za razvoj voćarstva.

 

Ovde dobro uspevaju višnja i šljiva koje se gaje na parcelama bez navodnjavanja ali i jagodičasto veće. Dok je do pre par godina u ekspanziji bila Oblačinska višnja sada je sve veći broj parcela pod  jagodom, malinom i kupinom i to na parcelama sa navodnjavanjem sistemom kap po kap. Prinosi su dobri a kvalitet voća odličan pa zarada zavisi od ponude i potražnje za konkretnom voćnom vrstom. Voće se gaji na konvencionalan način.

Bez obzira na dobre uslove organska proizvodnja nije naročito razvijena na teritoriji opštine Bojnik. Na razvoju organske proizvodnje u ovom kraju udruženo rade lokalna samouprava, ministarstvo i hladnjača Fortis. U Fortisu je oformljen tim za organsku proizvodnju na čelu sa Aleksandrom Kocić.

 

O zahtevima tržišta za organskim proizvodima, savremenim tendencijama proizvodnje, razlici između konvencionalne i organske proizvodnje  ali i dobijanju sertifikata razgovarali smo upravo sa Aleksandrom Kocić, vođom tima za organsku proizvodnju u hladnjači Fortis.

SERTIFIKAT ZA ORGANSKU PROIZVODNJU JE ZA KOOPERANTE FORTISA BESPLATAN, troškove dobijanja grupnog sertifikata snosi Fortis i na tom projektu ima podršku ministra Nedimovića i celog ministarstva, naglašava Aleksandra.

Projekat vezan za organsku proizvodnju započet je 2018. godine i u okviru njega su pojedinačni proizvođači okupljeni u jedan sistem organizovane proizvodnje u kome se timski radilo.

Fortis je angažovao nekoliko agronoma, inžinjera zaštite bilja, profesore sa poljoprivrednog fakulteta u cilju da se proizvođači dodatno edukuju u cilju da proizvod bude kvalitetniji a rod veći. U Fortisu kažu da hladnjačari i voćari igraju za isti tim i da im je cilj da se proizvede što bolje i što kvalitetnije voće.

Trenutno  na nivou celog Fortisa imaju više od 300 proizvođača organskog voća dok ih je na teritoriji opštine Bojnik oko 30. Njihove parcele više puta u sezoni obilaze agronomi i zaštitari i pomažu proizvođačima ukoliko se pojavi neki problem. Ne samo da se može dobiti stručna pomoć i savet već se u poljoprivrednoj apoteci u okviru Fortisa mogu dobiti i potrebna sredstva. Svako voće i svaku parcelu tretiraju kao svoju a vode se idejom da neće prodati nešto što i sami ne bi jeli. Zbog toga su u stalnom kontaktu sa proizvođačima i pružaju potrebnu podršku.

Iz Fortisa poručuju svima koji se bave nekom vrstom proizvodnje da su dobrodišli na savetovanje  gde će moći da čuju kako mogu da unaprede svoju proizvodnju metodama organske proizvodnje. Od 2018. kada se počelo do sada povećalo se interesoivanje zahvaljujući dobrim iskustvima proizvođača a na dobrobit obe strane. Tokom razgovora Aleksandra je objasnila koji osnovni uslovi moraju biti zadovoljeni da bi se na jednoj parceli mogla započeti organska proizvodnja. Sve ostalo se može postići u saradnji sa stručnjacima Fortisa.

I na kraju još jednom ponavlja SERTIFIKAT ZA ORGANSKU PROIZVODNJU ZA KOOPERANTE FORTISA JE BESPLATAN, TROŠKOVE SNOSI FORTIS.

 
 


“ Članak je urađen u okviru projekta “ FABRIKE NA OTVORENOM “ , koji sufinansira opština Bojnik, a realizuje Radan Pusta Reka portal. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Podeli ovo sa prijateljima: