U predvečerje, najradosnijeg Hrišćanskog, praznika, Božića, pravoslavni vernici pale Badnjak, čime, svečano, obeležavaju Badnji dan i veče. Uz prisustvo brojnih vernika iz Pridvorice ali i okolnih sela, posle večernje službe, zapaljen je badnjak, u porti crkve Svetog Arhangela Gavrila u Pridvorici. Badnjak su, po narodnom predanju, naložili Vitlejemski pastiri u pećini u kojoj se rodio Isus Hristos, da bi ogrejali božansko novorođenče i njegovu majku.
Nakon osveštanja Badnjaka okupljeni vernici su uzeli po grančicu da nose svojim kućama, a na vatru bacili one koje su od kuće doneli. Ove godine lomljena je česnica u kojoj su bile tri Božićne parice. Jednu od parica našla je mala Jana. Vernici su mogli da se posluže grejanom rakijom ili kuvanim vinom, a mališani slatkišima i voćem.




Jerej Danilo Nikolić, na Badnji Dan, uoči Božića, poželeo je svim ljudima mir, sreću i radost u domovima, uz Božićni pozdrav „Mir Božiji, Hristos se rodi“.
RADAN PUSTA REKA