„Kolo za dukat“ – Bojničko leto – 2.dan

Takmičenje „Kolo za dukat“ okupilo je 2. dana Bojničkog leta  3 kulturno umetnička društva, K.U.D. „BELAC“ Pridvoirca , K.U.D. „LEMIND“ Leskovac i  K.U.D.“Razigrano kolo – vez“ iz Medveđe. Ova tri društva često nastupaju na istoj sceni i imaju dobru saradnju na zadatku očuvanja  folklora, tradicije i kulture ovoga kraja.  Društva „Belac“ i „Lemind“ su pobratimi a najavljeno je i  pobratimstvo K.U.D. „BELAC“ sa „Razigranim kolom -vez“.

Ovog puta su igrali „Kolo za dukat“, međusobno su se takmičili  i pokazali svoju najbolju igru pa je zato žir imao težak zadatak da izabere najboljeg igrača i najbolju igračicu. Eminentnim žirijem je predsedavala Marijana Milikić a dok su oni većali publika je uživala u nastupu Danice Bejatović i pesmama Jovano Jovanke i Veseli se Srpski rode. Danica Bejatović je srednjoškolka poreklom iz Dobre vode, sa Radan planine, izvorišta Puste reke i duše Pustorečkog kraja.

Marijana Milikić naglašava da na ovaj način poručujemo svetu ko smo i kakav smo to narod kao i da je naše kolo najlepše na svetu jer predstavlja jedinstvo zajednice,  u njemu se  svi zajedno držimo za ruke i tako postajemo ambasadopri dobre volje.

Odluka žirija je bila jednoglasna, za najbolju igračicu proglašena je Ina Stanojević iz K.U.D.“Razigrano kolo – vez“ koja je lakoćom igre i komunikacijom sa publiko prosto poručivala „Ja sam ta u mene gledajte“. Za najboljeg igrača proglašen je Nikola Dinić, K.U.D. „LEMIND“, koji je svojim osmehom i lakoćom koraka  pleni i poručuje „Gledajte cure, ja sam lola ovog kola“.  Nagrađeni su dukatima sa natpisom takmičenja „Kolo za dukat“.

Marijana Milikić, naj žena u kategoriji očuvanja kulture i tradicije u  Srbiji i regionu i predsednica žirija, je istakla da je dubok utisak na nju ostavilo to da su u Bojniku na jednom mestu različite nacionalnosti a ista kultura. Istakla je i pohvalila da je samo ovde našla izvorne narodne nošnje , baš onakve kakve su se nosile, što je veoma bitno za očuvanje tradicije, jer svaki kraj ima svoju nošnju, svoju čipku i svoj vez ali zajedno predstavljaju našu baštinu, našu tradiciju, naše kulturno bogatstvo pa je zato bitno sačuvati izvornost nošnji.

 

Da Vam predstavima i društva učesnike takmičenja.

K.U.D. „LEMIND“ Leskovac  je društvo sa  dugom tradicijom, osnovano je pre 4 decenije 1979. godine sa ciljem da se narodne pesme i igre nađene na terenu stručno obrade i prilagode izvođenju na sceni. U protekle 4 decenije stvorili su 25 koreografija pod nazivom „Igre i pesme naroda Srbije“ koje je izvodilo više od 6000 igrača, 200 muzičara i 150 pevača na više od 2000 koncerata u Srbiji i zemljama u okruženju. Društvo sada broji oko 100 članova.

K.U.D.“Razigrano kolo – vez“ iz Medveđe je najmlađe na Bojničkom letu, osnovano je 2018. godine ali može se pohvaliti konstantno velikim brojem aktivnih članova od 100-150 člana. Meštani Medveđe vole folklor da gledaju ali i ida igraju i pevaju. Na nastupima u Medveđi sala je uvek puna a očuvanje tradicije kroz folklor je još bitnije u ovako malim i multietničkim sredinama kao što je Medveđa pa društvo radi na negovanju i razvijanju ljubavi prema tradicionalnim narodnim igrama i pesmama  što se vidi i na njihovim nastupima.

K.U.D. „BELAC“ Pridvoirca, Bojnik, je domaćin na Bojničkom letu.  K.U.D. „BELAC“ postoji i radi više od 20 godina u kontinuitetu. Danas broji više od 60 aktivnih članova, igrača, pevača i svirača, u juniorskoj i seniorskoj kategoriji dok veterane ne broje,  malo kad se okupe u punom broju a mnogo je onih koji su prošli kroz ovo društvo tokom više od 2 decenije postojanja. Kroz KUD je prošlo više generacija igrača ali ono čime se najviše ponose je da su kao jedna porodica. Pored Srpske tradicije, kulture i folklora čuvaju i gaje ljubav i prijateljstvo. Diče se bratimljenjima i osvojenim nagradama na nastupima kako u Srbiji tako i u okruženju. Sa ponosom nose naziv „čuvari tradicije“ ali se ponose i sa skoro 20 brakova. Mladi su se u ovom društvu upoznali, zaljubili i stvorili porodicu, a šta je lepše od toga, uvek ističe Tomislav Toma Marković.

K.U.D. „BELAC“  prikazuje običaje i tradiciju ovoga kraja ali igraju i Vlaške igre i igre iz  Vranja, Pirota… a nama je najdraža koreografija kojom prikazuju svadbene običaje Pustorečkog kraja. Česti su gosti u Grčkoj ali su na poziv dijaspore bili i u Italiji.

 

Bez njih se ne može zamisliti nijedna svečanost u Bojniku. Prilici da nastupe raduju se svi igrači a ponajviše baš najmlađi a oni su najbolji čuvari tradicije, najveći ponos i budućnost Bojnika, Puste reke i Srbije. Trenutno je u dečjem ansambu tridesetak dece, što predstavlja veliki broj imajući u vidu broj stanovnika.

Podeli ovo sa prijateljima: