Manastir Rafuna

Na oko 12km od  Lebana u selu Rafuna od pre par godina postoji manastir sa crkvom posvećenom Sv. Pantelejmonu. Krenuli smo da posetimo oca Pajsija i obiđemo manastir za koji rekoše da oživljava ceo kraj. Selo Rafuna ima tek 20-tak meštana ali leti mnogi vernici poreklom iz ovog kraja dođu da obiđu manastir i pomole se za zdravlje u crkvi Sv. Pantelejmona.

Do sela Rafuna možete preko sela Šarce putem koji nastavlja na jug ka selima Poroštica, Buvce i Drvodelj ali i kroz selo Šilovo. Mi smo u Rafunu stigli iz pravca Šarca a put do manastira nas je vodio kroz mahalu Gornji Ilići zvani  Tirilivci.

Put prolazi kroz prelepe brdske predele kao sa neke   razglednice iz Švajcarske  pa smo putovali mnogo duže zbog čestih pauza da uživamo u pejzažima koje kao da je neki umetnik naslikao. Do skretanja u selu Poroštica put je uzan ali asfaltiran dalje vodi zemljani put koji popravljaju ali ga kiša uništi. Mnogo je deonica gde se strmo penjete ili silazite. Malo je obrađenih površina, ima nešto livada, ima voćnjaka ali se uglavnom krećete kroz šumu a sa same ivice puta je mnogo vidikovaca odakle se po lepom vremenu vidi i Kosovo.  Lepota prirode nadohnadi svaki trud da stignete u Rafunu. Ovo u stvari može biti jedna lepa pešačka turistička tura za one sa dobrom kondicijom jer mogu krenuti putem kojim smo mi išli i vratiti se preko Šilova ili obrnuto.

Na putu ka samom manastiru još sa samog skretanja sa asfalta u Poroštici ima rukom meštana pisanih putokaza pa ćete kroz ovaj malo nastanjeni predeo lako pronaći sam manastir. Nešto pre same crkve je manastirsko imanje sa konakom gde će Vas dočekati otac Pajsije.

Crkva u Rafuni podignuta je na zidinama stare crkve, a obnovljena dobrovoljnim prilozima parohijana Rafune, Lebana, Buvca, Đulekara, Drvodelja i Radevca. Crkva je podignuta u vizantijskom stilu u obliku lađe bez kubeta. Dugačka je 7,5m, široka 3,5m a visoka 6m. Osveštana je 14. maja 1900.g. od strane episkopa niškog Nikanora uz sasluženje prote Steve Komnenovića iz Leskovca, Stojana Popovića sveštenika i Dejana Stamenkovića iz Buvca. U dvorištu crkve je spomenik Jovanu Popoviću. Crkva je nekada bila ograđena tarabama i drvenim zasadima ali je, po dostupnim podacima još 1913. godine imala zvono teško 120 kilograma i na kome postoji natpis: Bitolj 1913, livac Nikola Trajković, Za hram Svetog Pantelejmona u selu Rafuna optina Buvska.

Podatke o crkvi ostavio je i Mita Rakić:  U blizini Šilova ima arnautsko selo Rafuna sa jednom crkvicom. Na desnoj strani potoka koji uvire u Medveđu nalaze se ostaci crkve čija je priprata duga i široka 4 metara.

Nakon velikog rata parohija Rafunska brojala je 620 domova, a njeni parosi rafunski Jovan Popović i Oruglički Dimitrije Antanasijević poginuli su za vreme bugarske okupacije. Na osnovu zahteva Vase Popovića sud opštine Buvske obaveštava da su tutori crkve u Rafuni Stojan Popović iz Rafune i Petar Dejanović iz Buvca, crkvenu arhivu i knjige spalio je neprijatelj. Pri crkvi je postojalo udruženje “Sveti duh” koji su vodili Nikola Miljković i Hadži Jova Mladenović.

Po crkvenim arhivama 1933.g. u parohiji Rafunskoj rođeno je 219 a umrlo 101. Sada u celom selu Rafuna, po rečima oca Pajsija i meštana, živi oko 20 žitelja među kojima  je i otac Pajsije kao najmlađi po godinama.

Jeromonaha Pajsija, starešinu manastira, meštani su prigrlili kao svog najrođenijeg. Kako nam rekoše otac Pajsije je doneo novi život selu Rafuna. Vernici dolaze da obiđu manastir i crkvu a na manastirsku slavu Sv. Pantelejmon okupi se 400-500 ljudi. Napuni se crkveno dvorište a malena crkva ne može da primi sve vernike koji dođu tog dana na liturgiju. Za ovaj kraj iz koga se mnogo ljudi odselilo, gde meštani žive u zaseocima razbacanim po brdima, ovo je veliki skup.

Sa ocem Pajsijem smo dugo razgovarali. Pričao nam je o istoriji crkve Sv. Pantelejmona, o izgradnji zvonika, o manastiru i renoviranju konaka.

Nekadašnji konak, Odaja kako ga u ovom kraju zovu, se urušio pa je pre par godina kupljeno seosko imanje blizu crkve i adaptirana unutrašnjost kuće. Uvedena je voda i urađeno centralno grejanje tako da su u staroj kući sada mnogo bolji uslovi za život. Preostalo je da se sredi fasada. Kako monah Pajsije reče koliko novca prikupe toliko urade a obnova konaka je veliki posao.

Zahvaljuje svima koji su svojim poklonima pomogli formiranje manastira, bilo da su to ikone i stvari za crkvu i konak ili novac a donacije su i sada dobrodošle. Jeromonah Pajsije kaže da za sada imaju samo dinarski račun : Komercijalna banka, Nikola Branković 205-9001028260791-83 na koji se mogu uplatiti donacije za obnovu manastirskog konaka.

Dugo smo razgovarali o životu u selu Rafuna i monaha i ostarelih i usamljenih meštana, o surovosti u zimskim danima, nedostatku puta i prevoza, životu u selu bez prodavnice i ambulante, radosti kada neko dođe i lepoti prirode u letnjem periodu ali i obećanju da se put asfaltira.

Do manastira su nas vodili Zorica i njen otac  Milivoje Zlatković, Mika Tirilivac čije reči govore o radosti meštana zbog osnivanja manastira u njihovom selu. Kako Mika reče, Rafuna je sada najjače selo, imaju oca Pajsija koji je selu vratio život.

 


“ Članak je urađen u okviru projekta “ LEPO MOJE LEBANE “ , koji sufinansira opština Lebane, a realizuje Radan Pusta Reka portal. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Podeli ovo sa prijateljima: