LEBANSKE VREDNE RUKE

Lebane je postalo bogatije za još jednu manifestaciju. Održana je manifestacija „Lebanske vredne ruke“ sa ciljem da se promoviše pčelarstvo i od zaborava sačuvaju stari zanati.  Manifestaciju je organizovala Turistička organizacija opštine Lebane pod pokroviteljstvom same opštine.

Na manifestaciji je učestvovalo 16 izlagača, polovina su bili zanatlije  dok su ostali bili afirmisani Lebanski pčelari i 2 proizvođača pčelarske opreme i repromaterijala. Izlagači, osim proizvođača opreme, su bili isključivo iz opštine Lebane ali Marko  Denić, Direktor Turističke organizacije kaže da će već sledeće godine biti pozvani da učestvuju i zanatlije i pčelari iz okolnih opština a ova manifestacija postati tradicionalna.

Posetioci izložbe, radoznali Lebančani, su obilazili štandove po izboru, probali med  i ponešto kupili. Izložbu su posetili i đaci O.Š.“Radovan Kovačević Maksim“ sa učiteljicama i kako nam je jedna od učiteljica rekla deca su bila oduševljena, svuda su zavirivali, radoznalo pitali, razgledali starinske odevne predmete i učili kako se nekad radilo, kako nastaje med, probali burek i druga peciva bez aditiva, bojili posude od gline…

Pored zanatskih proizvoda mesto na štandovima su našle i rukotvorine, delovi narodne nošnje, vredni stari ćilimi, vezeni čaršavi i peškiri, kuvarice, futarke,kecelje i jeleče „preklopniče“, muško klašnjeno odelo staro 150 godina a našla se tu i starinska mašina za šivenje koja se pokreće rukom, dok je jedna od penzionerki prela na kudelji, preslici, kučinu za „prteno“ platno a na drugoj vunu za džemper. Deca su dodirivala vunu i kučinu, mogla da naprave razliku i saznala da se od vune pletu džemperi i tople čarape.

Odmah pored  moglo je da su uživa u mnogobrojnim heklanim ukrsnim stolnjacima i „miljićima“ a kraj njih se našlo i integralno brašno tek samleveno u vodenici na reci Šumanki. Blago iz svojih kovčega izložile su i dame iz Turističke organizacije a uz to pokazale veštinu svojih ruku heklajući i šijući.

Posetiocima se predstavila i najstarija poslasrtičrsko-bombondžijska radnja koja i sada radi. Tu su se našli i obućari koji već više generacija neguju taj zanat.

Drugi deo trga zauzeli su pčelari. Na štandovima su izložili razne vrste meda i drugih pčelinjih proizvoda koji su se mogli probati ali i kupiti. Ovde se moglo videti nešto staro kao što je trmka, starinska košnica, ali i savremeno još uvek malo poznato kod nas kao što je plastična košnica. Pčelar Tasković je  pokazao ovu košnicu i istakao njene prednosti ali i visoku cenu kao manu. Pored toga predstavio je i neke svoje proizvode kao što su medeni krem i medena alva. Razgovarali smo i o mogućnosti za organsko pčelarenje, prozvodnji matičnog mleča, pomoći družave u vidu subvencija ali i o tome koliko je košnica potrebno da bi jedna porodica mogla da živi od pčelarenja.

Kraj pčelara su bili i stolari , proizvođači košnica i drugih upotrebnih predmeta od drveta, proizvođači druge pčelarske opreme, odela, rukavica, dimilica, vrcalica i najpoznatiji prerađivač voska iz Lesksovca, nezaobilazni saradnici pčelara.

Svim izlagačima, Marko  Denić, Direktor Turističke organizacije je zahvalio na učešću i uručio zahvalnice.

Ovo je još jedna manifestacija koju ne treba propustiti. Ovde možete kupiti med i druge pčelinje proizvode direktno od proizvođaća i znati da potiču iz ovog ekološki čistog kraja ali i upoznati tradiciju i kulturu Lebana i okoline. Ove godine je manifestacija pokazala sovj edukativni karakter, najmlađi posetioci, đaci osnovne škole su praćemi učiteicma i vaspitačicama obišli tezge i zainteresovano slušali o tome kako je nekada nastajao džemper ali i bojili grnčariju, probali med i burek bez aditiva komšije pekara.


“ Članak je urađen u okviru projekta “ LEPO MOJE LEBANE “ , koji sufinansira opština Lebane, a realizuje Radan Pusta Reka portal. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Podeli ovo sa prijateljima: