LEBANSKE VREDNE RUKE 2023

U Lebanu je  održana druga poredu manifestacija „Lebanske vredne ruke“ sa ciljem da se promoviše pčelarstvo i od zaborava sačuvaju stari zanati.  Manifestaciju je organizovala Turistička organizacija opštine Lebane u saradnji sa udruženjem pčelara. Sponzor manifestacije je   „Pčelarstvo Tasković“ a generalni pokrovitelj opština Lebane.

Plato ispred  Doma kulture „Radan“ u centru Lebana bio je pun izlagača i mališana iz Lebanskih osnovnih škola. Na manifestaciji je učestvovalo 28 izlagača afirmisanih Lebanskih pčelara sa gostima iz Bojnika i Leskovca, zanatlija i domaćica koje su izložile starinske upotrebne predmete i 2 proizvođača pčelarske opreme i repromaterijala.

Pored izložbenog i edukativnog ova manifestacija je imala i takmičarski karakter, takmičilo se u pripremi najukusnijeg kolača sa medom. Nagrade su dobile  Suzana Stevanović, Milena Paunović i Tijana Stevanović. Sponzor takmičenja je bilo „Pčelarstvo Tasković“.

Izlagače na manifestacije „Lebanske vredne ruke“ obišao je Ivan Bogdanović, Predsednik Privremenog organa opštine Lebane , razgovarao sa svima i zahvalio što su uzeli učešće na ovoj manifestacije. Predsednik udruženja pčealara „Jablanica“ je govorio o stanju u pčelarstvu na teritoriji Lebana, broju čanova udruženja i SPOSA-a i broju košnica dok je pčelar Tasković istakao da je 6 pčelara  protekle godine dobile košnice sa rojem od opštine Lebane i na tome zahvalio predsedniku, istakavši da je to odličan način da mladi dobiju priliku da počnu da se bave pčelarstvom.

U razgvoru sa domaćicama koje su prezentovale veštine predenja, pripreme hrane kao nekad, starinske upotrebne predmete i narodnu nošnju karakterističnu za ovaj kraj,Ivan Bogdanović je  istakao značaj očuvanja tradicije i čuvanja od zaborava ovih odevnih i drugih upotrebnih predmeta.

 

Posetioci izložbe, radoznali Lebančani, su obilazili štandove po izboru, probali med  i ponešto kupili. Izložbu su posetili i đaci Lebanskih osnovnih škola sa učiteljicama i kako nam je jedna od učiteljica rekla deca su bila oduševljena, svuda su zavirivali, radoznalo pitali, razgledali starinske odevne predmete i učili kako se nekad radilo. Rado su učestvovali u kvizu o pčelama a za sve njih su bili pripremljeni medni poklon paketići kao i medenjaci da se zaslade,

Pored zanatskih proizvoda mesto na štandovima su našle i rukotvorine, delovi narodne nošnje, vredni stari ćilimi, vezeni čaršavi i peškiri, kuvarice, futarke,kecelje i jeleče „preklopniče“, dok je jedna od penzionerki prela na kudelji, preslici, kučinu za „prteno“ platno.

 

Odmah pored  moglo je da su uživa u mnogobrojnim heklanim ukrsnim stolnjacima i „miljićima“ a kraj njih se našlo i integralno brašno tek samleveno u vodenici na reci Šumanki. Među pčelarima našla se i jedna dama koja proizvodi preparate od lekovitog bilja gajenog u ekološki čistoj sredini ovog kraja. Tu su se našli i obućar i juvelir koji već više generacija neguju svoj zanat.

 

Veći deo trga zauzeli su pčelari. Na štandovima su izložili razne vrste meda i drugih pčelinjih proizvoda koji su se mogli probati ali i kupiti. Pčelar Tasković je posetiocima predstavio neke svoje proizvode kao što su medeni krem i medena alva.

Kraj pčelara su bili i stolari , proizvođači košnica i drugih upotrebnih predmeta od drveta i najpoznatiji prerađivač voska iz Lesksovca, nezaobilazni saradnici pčelara.

Marko  Denić, Direktor Turističke organizacije je izlagačima zahvalio na učešću a medijima na podršci i uručio zahvalnice.

Podeli ovo sa prijateljima: