ЛЕБАНСКЕ ВРЕДНЕ РУКЕ

Лебане је постало богатије за још једну манифестацију. Одржана је манифестација „Лебанске вредне руке“ са циљем да се промовише пчеларство и од заборава сачувају стари занати.  Манифестацију је организовала Туристичка организација општине Лебане под покровитељством саме општине.

На манифестацији је учествовало 16 излагача, половина су били занатлије  док су остали били афирмисани Лебански пчелари и 2 произвођача пчеларске опреме и репроматеријала. Излагачи, осим произвођача опреме, су били искључиво из општине Лебане али Марко  Денић, Директор Туристичке организације каже да ће већ следеће године бити позвани да учествују и занатлије и пчелари из околних општина а ова манифестација постати традиционална.

Посетиоци изложбе, радознали Лебанчани, су обилазили штандове по избору, пробали мед  и понешто купили. Изложбу су посетили и ђаци О.Ш.“Радован Ковачевић Максим“ са учитељицама и како нам је једна од учитељица рекла деца су била одушевљена, свуда су завиривали, радознало питали, разгледали старинске одевне предмете и учили како се некад радило, како настаје мед, пробали бурек и друга пецива без адитива, бојили посуде од глине…

Поред занатских производа место на штандовима су нашле и рукотворине, делови народне ношње, вредни стари ћилими, везени чаршави и пешкири, куварице, футарке,кецеље и јелече „преклопниче“, мушко клашњено одело старо 150 година а нашла се ту и старинска машина за шивење која се покреће руком, док је једна од пензионерки прела на кудељи, преслици, кучину за „пртено“ платно а на другој вуну за џемпер. Деца су додиривала вуну и кучину, могла да направе разлику и сазнала да се од вуне плету џемпери и топле чарапе.

Одмах поред  могло је да су ужива у многобројним хекланим укрсним столњацима и „миљићима“ а крај њих се нашло и интегрално брашно тек самлевено у воденици на реци Шуманки. Благо из својих ковчега изложиле су и даме из Туристичке организације а уз то показале вештину својих руку хеклајући и шијући.

Посетиоцима се представила и најстарија посласртичрско-бомбонџијска радња која и сада ради. Ту су се нашли и обућари који већ више генерација негују тај занат.

Други део трга заузели су пчелари. На штандовима су изложили разне врсте меда и других пчелињих производа који су се могли пробати али и купити. Овде се могло видети нешто старо као што је трмка, старинска кошница, али и савремено још увек мало познато код нас као што је пластична кошница. Пчелар Тасковић је  показао ову кошницу и истакао њене предности али и високу цену као ману. Поред тога представио је и неке своје производе као што су медени крем и медена алва. Разговарали смо и о могућности за органско пчеларење, прозводњи матичног млеча, помоћи дружаве у виду субвенција али и о томе колико је кошница потребно да би једна породица могла да живи од пчеларења.

Крај пчелара су били и столари , произвођачи кошница и других употребних предмета од дрвета, произвођачи друге пчеларске опреме, одела, рукавица, димилица, врцалица и најпознатији прерађивач воска из Лесксовца, незаобилазни сарадници пчелара.

Свим излагачима, Марко  Денић, Директор Туристичке организације је захвалио на учешћу и уручио захвалнице.

Ово је још једна манифестација коју не треба пропустити. Овде можете купити мед и друге пчелиње производе директно од произвођаћа и знати да потичу из овог еколошки чистог краја али и упознати традицију и културу Лебана и околине. Ове године је манифестација показала совј едукативни карактер, најмлађи посетиоци, ђаци основне школе су праћеми учитеицма и васпитачицама обишли тезге и заинтересовано слушали о томе како је некада настајао џемпер али и бојили грнчарију, пробали мед и бурек без адитива комшије пекара.


“ Чланак је урађен у оквиру пројекта “ ЛЕПО МОЈЕ ЛЕБАНЕ “ , који суфинансира општина Лебане, а реализује Радан Пуста Река портал. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.“

Подели ово са пријатељима: